Nokia Kraków stawia na kobiety!

Sześć tygodni spotkań, 16 dedykowanych warsztatów i blisko 100 uczestniczek - to podsumowanie autorskiego projektu ‘Nokia Meetup School’, stworzonego przez krakowski oddział firmy. W pierwszej edycji warsztatów wzięły udział uczennice trzech krakowskich liceów, a celem projektu, wpisującego się w globalną koncepcję Nokii Gender Diversity, jest wprowadzenie nowego pokolenia kobiet w świat programowania i nowych technologii.

Sześć tygodni spotkań, 16 dedykowanych warsztatów i blisko 100 uczestniczek - to podsumowanie autorskiego projektu ‘Nokia Meetup School’, stworzonego przez krakowski oddział firmy. W pierwszej  edycji warsztatów wzięły udział uczennice trzech krakowskich liceów, a celem projektu, wpisującego się w globalną koncepcję Nokii Gender Diversity, jest wprowadzenie nowego pokolenia kobiet w świat programowania i nowych technologii.

Nokia, jako globalny lider branży IT, realizuje w swoich lokalizacjach na całym świecie projekt ‘Gender Diversity’, którego celem jest m.in. aktywizacja oraz wspieranie kobiet w rozwijaniu ich kariery zawodowej. Krakowski oddział Nokii postanowił jednak iść o krok dalej i  zainteresować przyszłe pokolenia studentek najnowszymi technologiami i odkryć kilka tajemnic ze świata programowania. 

„Pomysł poszerzenia projektu Nokia Meetup o współpracę z krakowskimi liceami wynika  z aktualnych potrzeb rynku pracy. Chcemy pokazać dziewczętom, że środowisko IT jest otwarte dla pań, wręcz zabiega o ich uwagę” – mówi Małgorzata Zarzeczna, koordynator projektu. „Dzięki naszym warsztatom uczennice, w zasadzie pierwszy raz w życiu, miały okazję spróbować swoich sił w programowaniu, a także mogły dowiedzieć się nieco więcej na temat samej elektroniki.”

W ramach I edycji uczestniczki wzięły udział w warsztatach z zakresu programowania w języku Python oraz tworzenia prostych stron w HTML. Dodatkowo każda z dziewcząt mogła  spróbować swoich sił podczas  praktycznych zajęć elektroniczno-telekomunikacyjnych. W okresie wiosenno–letnim Nokia Kraków planuje przeprowadzić II edycję spotkań dla kolejnych szkół zainteresowanych programem. Ponieważ zajęcia bardzo spodobały się szkołom i uczestniczkom, Nokia rozważa także kontynuacje warsztatów na wyższym poziomie z liceami uczestniczącymi w I edycji

„’Nokia Meetup School’ to projekt zakrojony na szeroką skalę. Myślimy o stworzeniu programów mentoringowych dla dziewcząt, które postanowią związać swoją przyszłość z informatyką. Jego celem będzie nauka w naszym krakowskim ośrodku pod okiem najlepszych specjalistów” – mówi Małgorzata Zarzeczna.

Dodatkowo krakowski oddział Nokii planuje rozpocząć cykl praktyk wakacyjnych dla studentek I i II roku.

 

Nokia

Nokia to globalny lider, wprowadzający innowacje technologiczne tworzące fundament współczesnego połączonego świata. Wspierani badaniami i innowacjami Nokia Bell Labs, oferujemy dostawcom usług telekomunikacyjnych, administracji, wielkim przedsiębiorstwom oraz konsumentom całościowe portfolio produktów, usług i licencji.

Od infrastruktury tworzącej 5G oraz Internet Rzeczy po najnowsze aplikacje dla wirtualnej rzeczywistości i cyfrowego zdrowia, kształtujemy przyszłość technologii przekształcających ludzkie doświadczenie. www.nokia.com