Nokia nocą budzi emocje

Małopolska Noc Naukowców przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. W ciągu całej nocy odwiedziło nas przeszło 400 osób, które zwiedzały laboratoria, oglądały demonstracje, lutowały i latały z misją na Księżyc.

Małopolska Noc Naukowców przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. W ciągu całej nocy odwiedziło nas przeszło 400 osób, które zwiedzały laboratoria, oglądały demonstracje, lutowały i latały z misją na Księżyc.

Otwarcie drzwi na Małopolskiej Nocy Naukowców miało na celu pokazanie odwiedzającym, nad czym w Noki pracujemy. To niepowtarzalna okazja, aby na własne oczy zobaczyć jak tworzony jest świat najnowszych technologii.

Otworzyliśmy nasze laboratoria, gdzie zwiedzający zobaczyli nasze stacje bazowe, dowiedzieli się jak działa klatka Faradaya oraz mogli wcielić się w rolę testera i przy użyciu komory klimatycznej mogli zasymulować ekstremalne warunki pogodowe i sprawdzić, jak wtedy zachowuje się nasz telefon. Dodatkowo nasi pracownicy opowiadali, czym się zajmujemy i uświadomili naszych gości, że nasza praca ma wpływ na ich życie w zasadzie każdego dnia.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się przeprowadzone warsztaty z IoT oraz z podstaw elektroniki. Dzieci i dorośli budowali stanowiska w oparciu o mikrokontroler a następnie musieli sami zbudować panel sterowania i zdalne połączenie ze sobą.

Wisienką na torcie był lot na Księżyc. Zabraliśmy odwiedzających w kosmiczną podróż. Mogli dowiedzieć się, co Nokia będzie robić na księżycu i spróbować sterować oryginalnym marsjańskim łazikiem.

Za rok znowu otworzymy Nokię nocą, będziemy przygotowani na jeszcze więcej osób, a nasze atrakcje po raz kolejny zaskoczą! Do zobaczenia!

Małopolska Noc Naukowców

Już dzisiaj jedyna taka okazja, żeby sprawdzić jak Centrum Technologiczne Nokia wygląda nocą. Przygotowaliśmy dla Was moc atrakcji, m.in. zostaną otwarte, aż trzy nasze laboratoria, gdzie prezentowane będą wybrane stacje bazowe, dzięki którym nasze telefony mogą komunikować się ze światem.

Już dzisiaj jedyna taka okazja, żeby sprawdzić jak Centrum Technologiczne Nokia wygląda nocą. Przygotowaliśmy dla Was moc atrakcji, m.in. zostaną otwarte, aż trzy nasze laboratoria, gdzie prezentowane będą wybrane stacje bazowe, dzięki którym nasze telefony mogą komunikować się ze światem. 

Odwiedzający będą mogli dowiedzieć się do czego służą stojące na dachach budynków anteny, co robią urządzenia z którymi łączą się nasze telefony i jak to się dzieje, że niezależnie od tego gdzie się znajdujemy, możemy korzystać ze wszystkich tych usług. Goście będą również mieli szansę wejść do klatki Faradaya, której zadaniem jest wytłumienie wszelkich sygnałów z zewnątrz. 

W ramach Małopolskiej Nocy Naukowców, w krakowskim oddziale Nokii, będzie można również wziąć udział w warsztatach elektronicznych, warsztatach IoT (Internetu Rzeczy), wykładach oraz spotkać się z najlepszymi specjalistami Nokii, którzy aktualnie pracują nad projektem „Misja na Księżyc” tworząc miniaturową stację bazową LTE, która zostanie wykorzystana do uruchomienia pierwszej na Księżycu sieci komórkowej 4G!

 

Kiedy: 28 września (piątek), godz. 19.30-24.00

Gdzie: Kraków ul. Bobrzyńskiego 46

 

Program:

Mission to the Moon – czyli co jest potrzebne, żeby telefony komórkowe mogły działać na Księżycu

Niemiecka firma technologiczna PTScientists postawiła sobie ambitne zadanie, by w 50 rocznicę lądowania człowieka na Księżycu zrealizować pierwszą prywatną bezzałogową misję księżycową. Główne założenia tego przedsięwzięcia to bezpieczne wylądowanie na Księżycu a następnie zbadanie. 

Firma Nokia została wybrana jako partner technologiczny odpowiedzialny za dostarczanie miniaturowej stacji bazowej LTE, która zostanie wykorzystana do uruchomienia pierwszej na Księżycu sieci komórkowej 4G! Sieć ta i łączność przez nią dostarczana będzie użyta do sterowania poruszającymi się po powierzchni Księżyca łazikami oraz transmisji obrazu z kamer zainstalowanych na tych pojazdach.

W trakcie warsztatu zwiedzający będą mieli okazję dowiedzieć się więcej o planowanej misji, przyjrzeć się czym różnić się będzie księżycowa sieć komórkowa od tych używanych na Ziemi oraz zrozumieć w jaki sposób inżynierowie z Nokii modyfikują sprzęt i oprogramowanie stacji bazowej by mogła sprostać wymaganiom tego pionierskiego wydarzenia. 

Jeśli jesteś miłośnikiem kosmosu i technologii z nim związanych nie możesz przegapić naszego warsztatu! Serdecznie zapraszamy.

 

Zwiedzanie laboratorium

Zwiedzanie laboratorium zaczniemy od zaprezentowania wybranych rodzajów stacji bazowych, dzięki którym nasze telefony mogą komunikować się ze światem. Następnie uczestnicy będą mieli szansę wejść do klatki Faradaya, której zadaniem jest wytłumienie wszelkich sygnałów z zewnątrz. Każdy odwiedzający będzie mógł przetestować i sprawdzić brak zasięgu na swojej komórce.

Kolejnym punktem zwiedzania będzie prezentacja różnych rodzajów modulacji oraz ich wykorzystanie. Nasi goście przez chwilę będą mogli sprawdzić, jak wygląda praca testera – przy użyciu komory klimatycznej będą mogli zasymulować ekstremalne warunki pogodowe od pustynnego żaru po nocne mrozy północy.

Na koniec zwiedzający dowiedzą się, co w trawie piszczy, czyli „posłuchają”, co niesie eter w Noc Naukowców.

 

Demonstracja działania łączności komórkowej 4G

Telefon komórkowy jeszcze parę lat temu używany głównie do rozmów i wysyłania SMS-ów. Na naszych oczach dokonuje się jednak prawdziwa rewolucja. Te niewielkie urządzenia zapewniają nam stałą łączność z Internetem i wszystkimi usługami, które on oferuje, pozwalając na słuchanie ulubionej muzyki, przeglądanie filmów oraz aktywne korzystanie z serwisów społecznościowych. Czy zastanawiałaś/zastanawiałeś się kiedyś, co jest po drugiej stronie? Jak to się dzieje, że niezależnie od tego gdzie się znajdujesz, możesz korzystać ze wszystkich tych usług?

Do czego służą stojące na dachach budynków anteny i co robią urządzenia z którymi łączy się Twój telefon? W ramach pokazu zaprezentujemy działanie telefonii komórkowej oraz omówimy mechanizmy używane w technologii LTE 4G, pozwalające na bezprzewodowe dostarczanie danych z szybkością nawet do 450 Mbps. Uczestniczy zajęć będą mogli obejrzeć działanie stacji bazowej LTE oraz sprzętu służącego do jej testowania. Skupimy się również na wyzwaniach i problemach, które na co dzień rozwiązują twórcy oprogramowania dla tego typu systemów.

 

Demonstracja drukarki 3D

Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć, jak działa drukarka 3D podczas pracy. Dodatkowo będą mogli spróbować swoich sił w pracy z długopisem 3D.

 

Warsztaty IoT (Internet Rzeczy)

Na uczestników warsztatów pt. „Internet Rzeczy” czekać będzie zadanie samodzielnego zbudowania stanowiska w oparciu o mikrokontroler z obsługą Wi-Fi. Zadanie to będzie wymagało od uczestników podłączenia urządzeń elektronicznych z mikrokontrolerem, między innymi:

sterownika silników prądu stałego oraz samego silnika,
wyświetlacza OLED,
czujnika temperatury.

Kolejnym krokiem będzie zbudowanie panelu sterowania i zdalne podłączenie do wcześniej podłączonych urządzeń. Warsztat skierowany jest do osób chcących poznać podstawy aktualnie bardzo popularnego zagadnienia w świecie nowych technologii. Wcześniejsza wiedza z prezentowanego zagadnienia nie jest wymagana, wystarczy podstawowa znajomość obsługi komputera. Każdy użytkownik będzie miał możliwość sterowania stworzonym stanowiskiem za pomocą własnego smartfonu.

 

Xterra Poland - nasi pracownicy na podium

Już po raz kolejny byliśmy sponsorem na niesamowitym wydarzeniu, jakim jest Xterra Poland. W sztafecie mix zajęliśmy 1 i 2 miejsce!

Już po raz kolejny byliśmy sponsorem na niesamowitym wydarzeniu, jakim jest Xterra Poland. To wyjątkowe zawody thriatlonowe w wersji crossowej w malowniczym miejscu Bielańsko-Tynieckim Parku Krajobrazowym oraz naz Zakrzówkiem.

Nasi pracownicy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił w pływaniu - jeździe na rowerze - i biegu. W sztafecie mix zajęliśmy 1 i 2 miejsce!

Test Dive - Ruszają zapisy!

Ruszają zapisy na największą testerską konferencję organizowaną tej jesieni w Krakowie. Nie zwlekaj, ilość miejsc ograniczona!

Test Dive to jedna z największych konferencji testerskich zorganizowanych do tej pory w Krakowie! W tegorocznej edycji zapraszamy 1000 uczestników do udziału w spotkaniach poświęconych tematyce automatyzacji, bezpieczeństwa oraz pracy testerów w metodyce agile.

Chcemy stworzyć środowisko do merytorycznych dyskusji, nawiązywania kontaktów zawodowych, a także popularyzować wiedzę z zakresu testowania oprogramowania poprzez współpracę ze Stowarzyszeniem Jakości Systemów Informatycznych. Konferencja posiada patronat honorowy Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Konferencja odbędzie się 18 października w Multikinie przy ulicy Dobrego Pasterza 126.

Rejestracja jest już otwarta! Sprawdź tutaj - https://register.testdive.pl/

Nokia Meetup – plany na następne miesiące

Nokia Meetup, to projekt krakowskiego oddziału Nokii, którego celem jest wdrażanie globalnych założeń dotyczących Gender Diversity. Działania te mają obudzić w kobietach potencjał technologiczny, pasję oraz chęć samodoskonalenia. Spotkania odbywają się systematycznie od dwóch lat.

Nokia Meetup, to projekt krakowskiego oddziału Nokii, którego celem jest wdrażanie globalnych założeń dotyczących Gender Diversity. Działania te mają obudzić w kobietach potencjał technologiczny, pasję oraz chęć samodoskonalenia. Spotkania odbywają się systematycznie od dwóch lat.

Zależy nam, aby nasze koleżanki uwierzyły w to, że mają wiele możliwości, żeby pokierować swoją karierą w taką stronę, jaką chcą. Naszym zadaniem jest pokazanie im drogi i narzędzi do tego, aby osiągnęły sukces.

Nasze spotkania zrzeszają zarówno osoby z dużym doświadczeniem, długoletnie pracowniczki, jaki i dziewczyny za raz po studiach, które wybrały Nokię, jako swoje pierwsze miejsce pracy. To daje duży obraz potrzeb i tego, co jeszcze należy usprawnić.

Staramy się, aby w całym roku nasze koleżanki mogły brać udział w interesujących szkoleniach i warsztatach. Oprócz tego od kilku miesięcy prężnie działa program mentoringu, gdzie doświadczone koleżanki pokazują mniej doświadczonym, co powinny robić żeby osiągnąć sukces.

Pomysłów i planów na przyszłość mamy wiele. Jeden z nich to wyjście na zewnątrz i poznanie krakowianek, które interesują się branżą IT. Szczegóły już wkrótce!

Kolejna edycja Nokia Meetup School

Już wkrótce startujemy z kolejną odsłoną Nokia Meetup School - programu mającego na celu przybliżenie środowiska IT licealistom poszukającym swojej drogi zawodowej. Jeśli chcesz żebyśmy odwiedzili też twoją szkołę? Napisz do nas!

Już wkrótce startujemy z kolejną odsłoną Nokia Meetup School - programu mającego na celu przybliżenie środowiska IT licealistom poszukającym swojej drogi zawodowej. W pierwszej edycji organizowaliśmy zajęcia z programowania w językach Python i HTML, oraz warsztaty elektroniczne dla uczennic krakowskich liceów. Tym razem nasi inżynierowie pojawią się w szkołach średnich, aby porozmawiać ze wszystkimi zainteresowanymi karierą w IT, odpowiedzieć na nurtujące pytania i zmierzyć się z mitami dotyczącymi branży.

Chcesz żebyśmy odwiedzili też twoją szkołę? A może już z nami rozmawiałeś i w twojej głowie pojawiły się kolejne pytania? Nie wahaj się, napisz do nas!

Kontakt: I_NOKIAMEETUPSCHOOL@nokia.com

Zakończenie sezonu Koszykarskiej Ligii Biznesu

Pełen emocji sezon za nami! Były wzloty i upadki, rozgoryczenie po przegranych i radość po wygranych spotkaniach. Ostatecznie z liczbą 15 punktów nasi pracownicy uplasowali się na 5 miejscu w tabeli.

Pełen emocji sezon za nami! Były wzloty i upadki, rozgoryczenie po przegranych i radość po wygranych spotkaniach. Ostatecznie z liczbą 15 punktów nasi pracownicy uplasowali się na 5 miejscu w tabeli.

Gdy opadły emocje i na spokojnie można było odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wrażenia: – Czujemy duży niedosyt. Szczególnie, że na trzy mecze przed końcem sezonu mieliśmy szansę na III miejsce. Dlatego mamy apetyt na więcej.  

Ostatecznie po rozegraniu 10 meczów i zdobyciu 15 pkt nasza drużyna zajęła 5 miejsce i tym samym uplasowała się w środku tabeli. Jesteśmy przekonani, że w następnym rozgrywkach pójdzie nam jeszcze lepiej i powalczymy o miejsca na podium.

Po szczegóły zapraszamy na stronę organizatora: http://www.ligabiznesu.pl/druzyna/nokia-2/

Letnie praktyki

Już trwają – coroczne, letnie praktyki, które odbywają się w naszych biurach w Krakowie. Tym razem liczba praktykantów przekroczyła nasze oczekiwania – do naszego grona dołączyło przeszło 60 nowych osób. Przed nimi 3 miesiące przepełnione pracą i nowymi doświadczeniami.

Już trwają – coroczne, letnie praktyki, które odbywają się w naszych biurach w Krakowie. Tym razem liczba praktykantów przekroczyła nasze oczekiwania – do naszego grona dołączyło przeszło 60 nowych osób. Przed nimi 3 miesiące przepełnione pracą i nowymi doświadczeniami.

Wakacje trwają w najlepsze, a to oznacza, że do naszego Centrum R&D przyszły osoby, które chcą sprawdzić, jak pracuje się w międzynarodowej firmie z branży IT. Dlatego przez najbliższe 3 miesiące będą brały udział w płatnych praktykach.

Kto do nas przyszedł?

Studenci najlepszych polskich uczelni, przede wszystkich tych z Krakowa – Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Jagiellońskiego – nie mniej jednak tegoroczna edycja pokazała, że niektórzy postanowili przyjechać do nas z daleka, bo aż z Uniwersytetu Warszawskiego.

Co będą robić?

Przygotowaliśmy dla nich wiele wyzwań. Studenci zostali wcieleni w funkcjonujące już teamy, wspólnie z naszymi pracownikami będą pracować w projektach Lean-owych, w pracach nad produktem czy w pracach nad projektami tool-i.

Zostaną na dłużej?

Staramy się, aby praktykanci jak najlepiej wykorzystali czas, jaki spędzą w naszej firmie. Dlatego standardowo najlepsi z nich, zaraz po odbyciu praktyk, dostaną od nas propozycję podjęcia pracy.

Co zrobić, żeby wziąć udział w przyszłym roku?

Rekrutacja jest bardzo podobna, jak w przypadku aplikowania na zwykłe stanowisko. Trzeba wysłać swoje CV w odpowiedzi na konkretne ogłoszenie, które jest publikowane wiosną na naszej stronie: www.nokiakrakow.pl/pl/oferty-pracy.

Następnie wybrane osoby piszą test - w tym roku przeegzaminowaliśmy 220 osób - a najlepsi zostają z nami na praktykach.

 

Eksperyment Łańcuchowy

W sobotę 9 czerwca na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ odbył się finał VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu – „Eksperyment Naukowy”. Nokia Kraków miała zaszczyt być sponsorem na tym wydarzeniu.

W sobotę 9 czerwca na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ odbył się finał VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu – „Eksperyment Naukowy”. Nokia Kraków miała zaszczyt być sponsorem na tym wydarzeniu.

Skomplikowane urządzenia to specjalność młodych naukowców, którzy licznie przyjechali do Krakowa z wielu miast w Polsce. Każde z nich było ważnym ogniwem w całym eksperymencie, ponieważ jak wskazuje sama nazwa wydarzenia – zostały połączone w łańcuch, którzy miał przetransportować metalową kulkę do konkretnego miejsca.

Pod koniec dnia zostali wyłonieni zwycięscy, którym serdecznie gratulujemy! Jesteśmy przekonani, że wydarzenie to przynosiło sporo emocji oraz było dużym przeżyciem dla uczestników. Czekamy na kolejną edycję za rok!

Family Day

Wata cukrowa, dmuchane zamki, malowanie twarzy, bieg z przeszkodami – tyle i więcej czekało na naszych pracowników i ich rodziny podczas kolejnego już Pikniku Rodzinnego.

Wata cukrowa, dmuchane zamki, malowanie twarzy, bieg z przeszkodami – tyle i więcej czekało na naszych pracowników i ich rodziny podczas kolejnego już Pikniku Rodzinnego.

Po raz kolejny dopisała pogoda i uczestnicy, którzy przekraczali bramy wydarzenia już od 13. Cały ogród krakowskiej Nokii na jeden dzień zmienił się w ogromny park rozrywki. Z jednej strony food trucki, lody tajskie i kolorowa wata cukrowa. Dalej ogromny namiot, w którym odbywały się konkurencje – budowanie maszyny Goldberga – kto by po myślał, że tyle emocji może przysporzyć konstruowanie własnego urządzenia. 

Oczywiście nie mogło zabraknąć zabaw dla naszych milusińskich. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, od strefy bobasa, przez stanowisko małego naukowca, na którym dokonywano wiele ciekawych doświadczeń, na dmuchanych zamkach i euro bungee skończywszy. Odwiedzili nas także specjalni goście – ratownicy GOPR, którzy szkolili naszych pracowników z pierwszej pomocy oraz pokazywali jak stawiać pierwsze kroki na ściance wspinaczkowej.

Było gorąco – uczestnicy mogli chłodzić emocje pysznymi koktajlami wypitymi na leżakach w cieniu w naszym jabłoniowym sadzie. A wieczorem parkiet przejął DJ, który wprowadził w taniec wszystkich uczestników.

Tak jak się domyślaliśmy impreza była bardzo udana z niecierpliwością czekamy na to, co wydarzy się w przyszłym roku. 

Pages