Family Day

Wata cukrowa, dmuchane zamki, malowanie twarzy, bieg z przeszkodami – tyle i więcej czekało na naszych pracowników i ich rodziny podczas kolejnego już Pikniku Rodzinnego.

Wata cukrowa, dmuchane zamki, malowanie twarzy, bieg z przeszkodami – tyle i więcej czekało na naszych pracowników i ich rodziny podczas kolejnego już Pikniku Rodzinnego.

Po raz kolejny dopisała pogoda i uczestnicy, którzy przekraczali bramy wydarzenia już od 13. Cały ogród krakowskiej Nokii na jeden dzień zmienił się w ogromny park rozrywki. Z jednej strony food trucki, lody tajskie i kolorowa wata cukrowa. Dalej ogromny namiot, w którym odbywały się konkurencje – budowanie maszyny Goldberga – kto by po myślał, że tyle emocji może przysporzyć konstruowanie własnego urządzenia. 

Oczywiście nie mogło zabraknąć zabaw dla naszych milusińskich. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, od strefy bobasa, przez stanowisko małego naukowca, na którym dokonywano wiele ciekawych doświadczeń, na dmuchanych zamkach i euro bungee skończywszy. Odwiedzili nas także specjalni goście – ratownicy GOPR, którzy szkolili naszych pracowników z pierwszej pomocy oraz pokazywali jak stawiać pierwsze kroki na ściance wspinaczkowej.

Było gorąco – uczestnicy mogli chłodzić emocje pysznymi koktajlami wypitymi na leżakach w cieniu w naszym jabłoniowym sadzie. A wieczorem parkiet przejął DJ, który wprowadził w taniec wszystkich uczestników.

Tak jak się domyślaliśmy impreza była bardzo udana z niecierpliwością czekamy na to, co wydarzy się w przyszłym roku. 

Nokia o Nokii – wykład dla studentów

Wiedzy nigdy za mało, właśnie dlatego postanowiliśmy porozmawiać nt. rozwiązania NOKIA AVA. Zaproszeni do Krakowa eksperci przez trzy dni będą przybliżać to zagadnienie studentom z zaprzyjaźnionych uczelni.

Wiedzy nigdy za mało, właśnie dlatego postanowiliśmy porozmawiać nt. rozwiązania NOKIA AVA. Zaproszeni do Krakowa eksperci przez trzy dni będą przybliżać to zagadnienie studentom z zaprzyjaźnionych uczelni.  

Przemysł Big Data i wyzwania, jakie stoją przed stale rozwijającym się Internetem Rzeczy to wiedza, która ciekawi, ale też nadal wydaje się być niepoznana. Dlatego postanowiliśmy pochylić się nad tym tematem i zaprosiliśmy ekspertów, którzy przeprowadzą wykłady dla studentów Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademii Górniczo-Hutniczej.

Zależy nam na tym, aby studenci wynieśli z naszego spotkania konkretną wiedzę merytoryczną, dlatego wykłady nie będą prezentacją marketingową. Eksperci wspólnie ze słuchaczami zastanowią się, jakie wyzwania stoją przed Nokią, aby stworzyć Internet Rzeczy.

IV Dzień Otwarty za nami!

Wiele dni przygotowań, praca na najwyższych obrotach, pakowanie prezentów, wymyślanie konkursów – wszystko po to, aby znowu Was zaskoczyć! Zapraszamy na podsumowanie kolejnego Dnia Otwartego, który przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania!

Wiele dni przygotowań, praca na najwyższych obrotach, pakowanie prezentów, wymyślanie konkursów – wszystko po to, aby znowu Was zaskoczyć! Zapraszamy na podsumowanie kolejnego Dnia Otwartego, który przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania!

12 maja po raz czwarty zaprosiliśmy Krakowian do naszego Centrum Technologicznego. Tym razem nieco ponad 300 osób postanowiło sprawdzić, jakie atrakcje dla nich przygotowaliśmy. Oprócz wykładów zamkniętych, prelekcji i warsztatów dla dzieci, nasi odwiedzający mogli wziąć udział w konkursie z nagrodami, zwiedzić laboratorium i spróbować wydostać się z naszego autorskiego escape roomu.

Barcelona w Krakowie

Jak co roku, tak i tym razem nie mogło zabraknąć naszej demonstracji, która wcześniej została zaprezentowana podczas największych targów branży telekomunikacyjnej na świecie – Mobile World Congress. Tak jak się domyślaliśmy ekspozycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Uczestnicy mogli zapoznać się z technologią MulteFire, która jest najnowszym rozwiązaniem umożliwiającym tworzenie sieci prywatnych oraz stanowi ona wstęp do utworzenia sieci 5G.

Wykłady i warsztaty

W ten dzień przygotowaliśmy dla naszych gości trzy wykłady zamknięte. Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład poruszający kwestię różnic kulturowych i tego, jak współpracować z osobami z różnych krajów. Dodatkowo nasi koledzy opowiadali o koncepcjach rozwoju sieci komórkowych – 5G oraz o projektowaniu bibliotek programistycznych w odniesieniu do języka klientów.

Nie zabrakło również atrakcji ogólnodostępnych, z których mogli skorzystać wszyscy uczestnicy. Część z nich była adresowana do dorosłych jak nasz autorski escape room, którego zagadka była związana z historią Nokii - zespoły musiały cofnąć się w czasie i pomóc Nokii na nowo stać się liderem w branży telekomunikacyjnej. Ponadto zwiedzający mogli wziąć udział w warsztatach scrumowych, zwiedzić laboratorium czy spróbować swoich sił na warsztatach elektronicznych.

Oczywiście nie mogło zabraknąć atrakcji dla najmłodszych. Dzieci miały z czego wybierać - od malowania twarzy, przez budowanie własnych rakiet, na warsztatach z Lego Mindstorm skończywszy. Pod koniec dnia wszyscy goście razem z pracownikami spotkali się w naszym ogrodzie, gdzie wspólnie biesiadowaliśmy przy grillu.

Mamy nadzieje, że każdy kto postanowił spędzić z nami sobotę wyszedł zadowolony i wróci do nas za rok!

 

Po więcej zdjęć zapraszamy na naszego Facebooka!

Dzień Otwarty w Nokii!

Nokia w Krakowie już po raz czwarty zaprasza na Dzień Otwarty. Jak co roku otworzymy dla zwiedzających nasze laboratorium LTE, będziecie mieli okazję również porozmawiać z naszymi pracownikami na temat ich codziennych obowiązków oraz zobaczyć, jak wygląda praca w Nokii „od kuchni”.

Tradycją naszego eventu są już wykłady zamknięte. Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego wszystkich chętnych zachęcamy do szybkiej rejestracji. W tym roku przygotowaliśmy trzy spotkania, które poruszą następujące zagadnienia:

-Różnice kulturowe – jak współpracować z osobami z różnych krajów.

-Koncepcje rozwoju sieci komórkowych – 5G

-Projektowanie bibliotek programistycznych a język ich klientów 

Na najmłodszych czekają m.in. warsztaty elektroniczne (do 7 lat), warsztaty tworzenia rakiet, a dla tych nieco starszych (od 8 lat)- warsztaty Lego Mindstorms.

Nowością w tym roku będzie nasz autorski escape room, który został zbudowany w całości przez naszych kolegów z Nokii.

Na koniec zapraszamy na wspólnego grilla!

Plan dnia:  
rejestracja uczestników 09:30
wykład wprowadzający  10:00
zwiedzanie firmy, korzystanie z atrakcji przygotowanych przez organizatorów  10:30 - 15:00
 

Atrakcje nie wymagające wcześniejszych zapisów:  
warsztaty elektroniczne 11:00-15:00
warsztaty elektroniczne dla dzieci 11:00-15:00
zwiedzanie laboratoriów 10:30 11:30 12:00 12:30 13:30 14:00
DEMO: Transmisja radiowa w LTE 11:00-15:00
DEMO: MWC Barcelona 11:00-15:00
Nokia Public Safety w praktyce 11:00-15:00
warsztaty scrum na świeżym powietrzu 11:00-15:00
fotobudka 11:00-15:00

warsztaty tworzenia rakiet od 12:30
pączki, kanapki i wspólne grillowanie:) 11:00-15:00, grill od 12:30

Zapraszamy do rejestracji poprzez formularz.

Pierwsza sieć LTE na polskiej uczelni. AGH i Nokia łączą siły!

W piątek, 13 kwietnia w Katedrze Telekomunikacji na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbyło się uruchomienie pierwszej, w pełni funkcjonalnej, sieci komórkowej na uczelni w Polsce. W trakcie spotkania władz uczelni z przedstawicielami Nokii, podpisano umowę o współpracy.

W piątek, 13 kwietnia w Katedrze Telekomunikacji na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbyło się uruchomienie pierwszej, w pełni funkcjonalnej, sieci komórkowej na uczelni w Polsce. W trakcie spotkania władz uczelni z przedstawicielami Nokii, podpisano umowę o współpracy.

 

„To wyjątkowe i historyczne wydarzenie w skali naszej uczelni” - zaznaczył prorektor AGH ds. współpracy prof. Jerzy Lis i dodał, że uruchomienie instalacji to efekt kilkuletnich relacji uczelni z firmą Nokia, które sięgają 2013 r., kiedy zostało podpisane pierwsze porozumienie o współpracy.

Demonstracyjna sieć LTE, która powstała w Katedrze Telekomunikacji AGH działa na takich samych zasadach, jak znane sieci operatorów komercyjnych. Posiada licencjonowaną częstotliwość udostępnioną przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. W jej skład wchodzą serwery, pięć stacji bazowych zlokalizowanych na zewnątrz i wewnątrz budynku, anteny oraz wykupiona licencja na pasmo radiowe.

„To jest kolejny poziom naszej współpracy – chcieliśmy dostarczyć rozwiązanie, które jest bliżej tego, nad czym na co dzień pracujemy” - zaznaczył Krzysztof Persona, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Nokii w Krakowie.

Z nowo otwartej sieci skorzystają zarówno naukowcy, jak i studenci AGH testując najnowsze rozwiązania wdrażane w firmach z myślą o technologii 5G. Przewagą sieci nad systemem uruchomionym trzy lata temu w jednym z laboratoriów uczelni jest fakt, że instalacja swoim zasięgiem obejmuje dwa budynki należące do Katedry Telekomunikacji oraz teren przylegający do nich. W związku z tym uwzględnia np. warunki środowiskowe czy odległości między stacją nadawczą a odbiorczą.

Sieć komórkowa uruchamiana w AGH stanowi poligon badawczy, na którym naukowcy oraz pracownicy firmy mogą testować najnowsze rozwiązania infrastruktury komunikacyjnej. To zasadnicza różnica między siecią uczelnianą
a dostępnymi komercyjnie sieciami komórkowymi. Te drugie obwarowane są wieloma ograniczeniami chroniącymi ich stabilność oraz stały dostęp do nich użytkowników, wykluczający tym samym np. testy nowych rozwiązań.

 

Przedsięwzięcie jest wynikiem wieloletniej współpracy pomiędzy AGH w Krakowie a firmą Nokia, które procentuje korzyściami zarówno dla sektora nauki, jak i biznesu. Prorektor ds. Współpracy prof. Jerzy Lis podkreśla, że: - Uczelnia zyskuje unikatową sieć dostępną już nie w laboratorium, a w terenie. Dzięki temu nasza dydaktyka wchodzi na wyższy poziom. Na instalacji nasi studenci i pracownicy mogą prowadzić prace badawcze, których wyniki będą wykorzystane przez komercyjnych dostarczycieli usług telekomunikacyjnych.

 

O wydarzeniu było głośno w polskich mediach - więcej informacji:

Nokia Kraków wspólnie z AGH otwierają pierwszą naukowo-demonstracyjną sieć komórkową LTE w Polsce!

13 kwietnia (tj. piątek) o godzinie 10:00 w Katedrze Telekomunikacji na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbędzie się uroczyste uruchomienie pierwszej, w pełni funkcjonalnej, sieci komórkowej na uczelni w Polsce. Demonstracyjna sieć LTE powstała na bazie najnowszych rozwiązań telekomunikacyjnych dostarczonych przez firmę Nokia.

13 kwietnia (tj. piątek) o godzinie 10:00 w Katedrze Telekomunikacji na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbędzie się uroczyste uruchomienie pierwszej, w pełni funkcjonalnej, sieci komórkowej na uczelni w Polsce. Demonstracyjna sieć LTE powstała na bazie najnowszych rozwiązań telekomunikacyjnych dostarczonych przez firmę Nokia.

 

Pierwsza tego typu instalacja powstała na uczelni w Polsce działa na takich samych zasadach jak znane sieci operatorów komercyjnych. Posiada licencjonowaną częstotliwość udostępnioną przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. W jej skład wchodzą serwery, stacje bazowe (na zewnątrz i wewnątrz budynku), anteny oraz wykupiona licencja na pasmo radiowe.

 

Z nowo otwartej sieci skorzystają zarówno naukowcy, jak i studenci AGH testując najnowsze rozwiązania wdrażane w firmach z myślą o technologii 5G. Przewagą sieci nad systemem uruchomionym trzy lata temu w jednym z laboratoriów uczelni jest fakt, że instalacja swoim zasięgiem obejmuje dwa budynki należące do Katedry Telekomunikacji oraz teren przylegający do nich. W związku z tym uwzględnia np. warunki środowiskowe czy odległości między stacją nadawczą a odbiorczą.

 

Naukowcy i studenci dostają kompletne rozwiązanie maksymalnie zbliżone do rzeczywistej sieci komórkowej. Dzięki niej mogą eksperymentować oraz przeprowadzać badania naukowe nad najnowszymi rozwiązaniami  w mobilnych technologiach radiowych (np. Mobile Edge Computing), jak i aplikacjami Internetu Rzeczy - mówi Krzysztof Persona, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Nokii w Krakowie.

 

Sieć komórkowa uruchamiana w AGH stanowi poligon badawczy, na którym naukowcy oraz pracownicy firmy mogą testować najnowsze rozwiązania infrastruktury komunikacyjnej. To zasadnicza różnica między siecią uczelnianą a dostępnymi komercyjnie sieciami komórkowymi. Te drugie obwarowane są wieloma ograniczeniami chroniącymi ich stabilność oraz stały dostęp do nich użytkowników, wykluczający tym samym np. testy nowych rozwiązań.

 

Przedsięwzięcie jest wynikiem wieloletniej współpracy pomiędzy AGH w Krakowie a firmą Nokia, które procentuje korzyściami zarówno dla sektora nauki, jak i biznesu. Prorektor ds. Współpracy prof. Jerzy Lis podkreśla, że: - Uczelnia zyskuje unikatową sieć dostępną już nie w laboratorium, a w terenie. Dzięki temu nasza dydaktyka wchodzi na wyższy poziom. Na instalacji nasi studenci i pracownicy mogą prowadzić prace badawcze, których wyniki będą wykorzystane przez komercyjnych dostarczycieli usług telekomunikacyjnych.

Aplikuj na letnie praktyki w Nokii!

Ruszają zapisy na letnie praktyki dla studentów  II i III roku Informatyki, Telekomunikacji oraz kierunków pokrewnych! 

Stanowiska:
Software Developer C/C++
FPGA Designer
Software Verification Engineer

Termin składania CV: REKRUTACJA ZAMKNIĘTA
Egzaminy: 24-25 kwietnia
Termin praktyk: lipiec/sierpień - wrzesień 2018 rok

Praktyki są płatne. 

Nokia podpisuje swój największy w historii kontrakt GSM-Railway na modernizację krytycznej sieci telekomunikacyjnej dla PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

Pięcioletni kontrakt na wdrożenie ogólnopolskiego systemu GSM-R i sieci telekomunikacyjnej o znaczeniu kluczowym w celu zwiększenia bezpieczeństwa i niezawodności ruchu kolejowego w Polsce - podpisany!
  • Projekt wspiera państwowego operatora w zwiększaniu niezawodności i bezpieczeństwa ogólnopolskich przewozów kolejowych
  • To największy dotychczasowy kontrakt GSM-R firmy Nokia, a także kolejny krok naprzód w rozwoju firmy poza tradycyjną bazę klientów usług telekomunikacyjnych
  • Pięcioletnia umowa "pod klucz" obejmuje wdrożenie GSM-R i bazowej sieci IP / MPLS oraz sieci optycznej DWDM, wraz z ogólnokrajową infrastrukturą kolejową PKP PLK
  • Osiągnięcie zasięgu GSM-R obejmującego ok. 14 000 km linii kolejowych planowane jest do 2023 roku

 

Warszawa - Nokia wraz ze swoimi partnerami, firmami Herkules, Pozbud i Wasko oraz zarządca narodowej sieci kolejowej, polski państwowy operator kolejowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK), podpisali pięcioletni kontrakt na wdrożenie ogólnopolskiego systemu GSM-R i sieci telekomunikacyjnej o znaczeniu kluczowym w celu zwiększenia bezpieczeństwa i niezawodności ruchu kolejowego w kraju. Projekt ten, będący dla firmy Nokia największą dotychczasową umową GSM-R, zapewni PKP PLK jedną z najbardziej nowoczesnych sieci telekomunikacji kolejowej w Europie.

 

Wdrożenie nowej sieci umożliwi spółce kolejowej PLK spełnienie wymogów Unii Europejskiej w zakresie ERTMS (European Rail Traffic Management System), europejskiego standardu sygnalizacji kolejowej. Projekt jest w większości finansowany przez Unię Europejską, a pozostała cześć jest pokrywana z funduszy państwowych.

 

GSM-R jest obowiązkową częścią systemu ERTMS, który jest wdrażany w całej Europie, aby pomóc operatorom kolejowym, takim jak PKP PLK, w bezproblemowym zarządzaniu i kontrolowaniu pociągów w połączeniu z Europejskim Systemem Sterowania Pociągiem (ETCS). Rozwiązanie dostarczone przez firmę Nokia pomoże PKP PLK zwiększyć niezawodność i bezpieczeństwo ruchu pociągów, zapewniając jednocześnie wzrost satysfakcji podróżnych.

 

Nokia zapewni instalację, uruchomienie, integrację, opiekę pierwszego kontaktu i utrzymanie 13 800 km sieci GSM-R, a także ponad 11 000 km infrastruktury sieci światłowodowej typu backhaul z funkcją IP Multiprotocol Label Switching (IP/MPLS) oraz optycznego sprzętu sieciowego DWDM. Całość obejmuje kompleksowe rozwiązanie GSM-R (sieć radiowa i rdzeniowa, w tym system zarządzania siecią NetAct), sieć bazowej IP-MPLS, system bezpieczeństwa i technologię DWDM dla sieci światłowodowej. Herkules, Pozbud i Wasko będą odpowiedzialne za roboty budowlane, w tym prace budowlane pod sieć światłowodową.

Nokia jest liderem rynku GSM-R mając kontrakty z 20 klientami z całego świata, obejmujące pokrycie siecią GSM-R ponad 75 000 km torów kolejowych. Ma też 20-letnie doświadczenie w realizacji projektów ‘pod klucz’, w tym wielu systemów GSM-R finansowanych przez Unię Europejską. Nokia z powodzeniem wdrożyła też cztery projekty GSM-R dla PKP PLK w ciągu ostatnich sześciu lat.

 

Matthieu Bourguignon, Senior Vice President Europe, Global Enterprise & Public Sector w firmie Nokia, powiedział: "Jesteśmy dumni z faktu, że Nokia jest zaufanym partnerem w obszarze cyfryzacji w Polsce, a budowa kolejowej sieci telekomunikacyjnej jest kluczową częścią tego procesu. Jako lider rynku GSM-R oraz w obszarze sieci telekomunikacyjnych o znaczeniu krytycznym, mający ogromne doświadczenie w projektach ‘pod klucz’, a także we wdrażaniu sieci na dużą skalę w Polsce, Nokia jest naturalnym wyborem dla tego ambitnego projektu. Jesteśmy bardzo zaangażowani na rynku polskim, zatrudniając ponad 5 500 osób w Warszawie, Bydgoszczy, Krakowie i Wrocławiu, w tym ponad 4 000 specjalistów w dziedzinie badań i rozwoju”.

 

Więcej informacji:

 

Kolejna edycja Nokia Academy Kraków już wkrótce!

Już wkrótce (maj/czerwiec) rozpocznie się kolejny kurs Nokia Academy - autorski program Nokii przygotowujący kandydatów do pracy.

Akademia trwa przez cztery weekendy - w soboty i niedziele, po 8 godzin dziennie. Zajęcia odbywają się w naszej siedzibie w Krakowie.

 Szkolenie skierowane jest do:
- osób posiadających co najmniej tytuł inżyniera lub licencjat, gotowych po ukończeniu akademii podjąć pracę w wymiarze nie mniejszym niż 4/5 etatu.

Testy kwalifikacyjne na Nokia Academy będą przeprowadzane na przełomie maja i czerwca – dokładne terminy wkrótce!

Po zakończeniu akademii odbywa się test końcowy. Jego pozytywny wynik gwarantuje stałą pracę w krakowskiej Nokii.

Rekrutacja zakończona

Mobile World Congress 2018 w Barcelonie

W tym tygodniu uczestniczymy w Mobile World Congress 2018 w Barcelonie, który jest największym wydarzeniem dla branży mobilnej gromadzącym ponad 108 000 uczestników z całego świata. Nokia stworzyła tutaj cyfrowe miasto, w którym mamy ponad 45 stoisk ukazujących przykłady zastosowania tworzonej przez nas technologii w codziennym życiu. Prezentujemy wiele projektów z zakresu bezpieczeństwa publicznego, automatyzacji produkcji, rozwiązań dla inteligentnego domu, komunikacji miejskiej oraz wirtualnej rozrywki. Na Mobile World Congress 2018 pokazujemy, jak nasze rozwiązania wpływają na poprawę życia ludzi i stworzą nowe możliwości dla społeczności i firm.

Nokia Kraków ma również swój udział w tym ważnym wydarzeniu. Mateusz Baran oraz Tomasz Ciombor z naszego ośrodka byli odpowiedzialni za zaprojektowanie oraz techniczną realizację ekspozycji na jednym  ze stoisk MWC 2018. Celem demonstracji jest pokazanie praktycznego działania oraz obszarów zastosowań dla nowej technologii MuLTEFire, która dostarcza możliwość uruchomienia prywatnej sieci LTE w nielicencjonowanym paśmie WiFi. Tego typu rozwiązania są szczególnie interesujące dla różnych gałęzi przemysłu i mogą mieć zastosowanie w transporcie, fabrykach oraz instalacjach przemysłowych. Jednym z elementów stoiska są modele kontenerów transportowych, które przy pomocy prywatnej sieci LTE są w stanie raportować swój bieżący stan oraz parametry środowiskowe w jakich podróżuje przesyłka.

W Nokii staramy się być blisko potrzeb ludzi, dlatego proponujemy rozwiązania, które znajdą praktyczne zastosowanie w codziennym życiu. Zbudowanie wirtualnego miasta, w którym każde stoisko odpowiada konkretnym potrzebom naszych klientów jest na to dowodem.

Pages