Nokia Kraków uczy licealistki

Już niebawem rusza II edycja autorskiego projektu „Nokia Meetup School” krakowskiego oddziału Nokii. Ponownie zaprosiliśmy do współpracy uczennice krakowskich liceów. Tym razem wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym Radia Kraków.

 

Właśnie ruszyła II edycja autorskiego projektu „Nokia Meetup School” krakowskiego oddziału Nokii. Ponownie zaprosiliśmy do współpracy uczennice krakowskich liceów. Tym razem wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym Radia Kraków.

Zamysł samego projektu pozostaje taki sam, jak miało to miejsce podczas I edycji „Nokia Meetup School”. Uczestniczki wezmą udział w warsztatach z zakresu programowania w języku Python oraz tworzenia prostych stron w HTML. Dodatkowo każda z nich będzie mogła spróbować swoich sił podczas  praktycznych zajęć elektroniczno-telekomunikacyjnych.

Poprzednia edycja trwała 6 tygodni, podczas których odbyło się 16 dedykowanych warsztatów, a udział w nich wzięło blisko 100 uczestniczek. Jesteśmy przekonani, że tak jak poprzednio, również ta edycja odniesie sukces. Duże zaangażowanie szkół oraz chęć do nauki samych dziewczyn pozwala nam snuć plany na poszerzenie projektu.

Projekt „Nokia Meetup School” wpisuje się w globalną koncepcję Nokii Gender Diversity, którego celem jest wprowadzenie nowego pokolenia kobiet w świat programowania i nowych technologii.

RUSZAJĄ ZAPISY NA LETNIE PRAKTYKI

Termin składania CV: 7 kwietnia Egzaminy: 19-20 kwietnia Termin praktyk: sierpień - wrzesień 2017 rok

Ruszają zapisy na letnie praktyki dla studentów  II i III roku Informatyki, Telekomunikacji oraz kierunków pokrewnych! 

Stanowiska:
Summer Internships - Telecom Software Tester
Summer Internships - Software Developer C/C++ 

Termin składania CV: 9 kwietnia
Egzaminy: 19-20 kwietnia
Termin praktyk: sierpień - wrzesień 2017 rok

Praktyki są płatne. 
 

Nokia Kraków stawia na kobiety!

Sześć tygodni spotkań, 16 dedykowanych warsztatów i blisko 100 uczestniczek - to podsumowanie autorskiego projektu ‘Nokia Meetup School’, stworzonego przez krakowski oddział firmy. W pierwszej edycji warsztatów wzięły udział uczennice trzech krakowskich liceów, a celem projektu, wpisującego się w globalną koncepcję Nokii Gender Diversity, jest wprowadzenie nowego pokolenia kobiet w świat programowania i nowych technologii.

Sześć tygodni spotkań, 16 dedykowanych warsztatów i blisko 100 uczestniczek - to podsumowanie autorskiego projektu ‘Nokia Meetup School’, stworzonego przez krakowski oddział firmy. W pierwszej  edycji warsztatów wzięły udział uczennice trzech krakowskich liceów, a celem projektu, wpisującego się w globalną koncepcję Nokii Gender Diversity, jest wprowadzenie nowego pokolenia kobiet w świat programowania i nowych technologii.

Nokia, jako globalny lider branży IT, realizuje w swoich lokalizacjach na całym świecie projekt ‘Gender Diversity’, którego celem jest m.in. aktywizacja oraz wspieranie kobiet w rozwijaniu ich kariery zawodowej. Krakowski oddział Nokii postanowił jednak iść o krok dalej i  zainteresować przyszłe pokolenia studentek najnowszymi technologiami i odkryć kilka tajemnic ze świata programowania. 

„Pomysł poszerzenia projektu Nokia Meetup o współpracę z krakowskimi liceami wynika  z aktualnych potrzeb rynku pracy. Chcemy pokazać dziewczętom, że środowisko IT jest otwarte dla pań, wręcz zabiega o ich uwagę” – mówi Małgorzata Zarzeczna, koordynator projektu. „Dzięki naszym warsztatom uczennice, w zasadzie pierwszy raz w życiu, miały okazję spróbować swoich sił w programowaniu, a także mogły dowiedzieć się nieco więcej na temat samej elektroniki.”

W ramach I edycji uczestniczki wzięły udział w warsztatach z zakresu programowania w języku Python oraz tworzenia prostych stron w HTML. Dodatkowo każda z dziewcząt mogła  spróbować swoich sił podczas  praktycznych zajęć elektroniczno-telekomunikacyjnych. W okresie wiosenno–letnim Nokia Kraków planuje przeprowadzić II edycję spotkań dla kolejnych szkół zainteresowanych programem. Ponieważ zajęcia bardzo spodobały się szkołom i uczestniczkom, Nokia rozważa także kontynuacje warsztatów na wyższym poziomie z liceami uczestniczącymi w I edycji

„’Nokia Meetup School’ to projekt zakrojony na szeroką skalę. Myślimy o stworzeniu programów mentoringowych dla dziewcząt, które postanowią związać swoją przyszłość z informatyką. Jego celem będzie nauka w naszym krakowskim ośrodku pod okiem najlepszych specjalistów” – mówi Małgorzata Zarzeczna.

Dodatkowo krakowski oddział Nokii planuje rozpocząć cykl praktyk wakacyjnych dla studentek I i II roku.

 

Nokia

Nokia to globalny lider, wprowadzający innowacje technologiczne tworzące fundament współczesnego połączonego świata. Wspierani badaniami i innowacjami Nokia Bell Labs, oferujemy dostawcom usług telekomunikacyjnych, administracji, wielkim przedsiębiorstwom oraz konsumentom całościowe portfolio produktów, usług i licencji.

Od infrastruktury tworzącej 5G oraz Internet Rzeczy po najnowsze aplikacje dla wirtualnej rzeczywistości i cyfrowego zdrowia, kształtujemy przyszłość technologii przekształcających ludzkie doświadczenie. www.nokia.com

V EDYCJA NOKIA ACADEMY - REJESTRACJA ZAKOŃCZONA

Ruszają zapisy na V edycję Nokia Academy dla Testerów! Testy zostaną przeprowadzone 27 lutego o godzinie 16:00 oraz 28 lutego o 8:00.

REJESTRACJA ZAKOŃCZONA!

Testy zostaną przeprowadzone 27 lutego o godzinie 16:00 oraz 28 lutego o 8:00

Sama Akademia rozpocznie się 11 marca i będzie trwać 4 weekendy po ok. 8h dziennie.

Zajęcia odbywają się w naszej głównej siedzibie w Krakowie.

 Szkolenie skierowane do:
- młodych, pracujących inżynierów zainteresowanych pracą w Nokii i poznawaniem sieci LTE,
- studentów 4 i 5 roku chcących podjąć pracę w wymiarze nie mniejszym niż 4/5 etatu.

Po zakończeniu szkolenia uczestnicy odbędą rozmowę kwalifikacyjną. Jej pozytywny wynik gwarantuje stałą pracę w krakowskiej Nokii.

 

Świąteczne życzenia!

Europejska Sieć Lotnicza (EAN) już w powietrzu!

Bonn, Londyn, Espoo - Europejska Sieć Lotnicza (European Aviation Network) wzbiła się w przestworza. Inmarsat i Deutsche Telekom, wraz ze swoimi partnerami technologicznymi firmami Nokia i Thales, z powodzeniem przeprowadziły program lotów testowych w Wielkiej Brytanii.
  • Przełomowe rozwiązanie szerokopasmowe dla pasażerów linii lotniczych integruje sieć satelitarną oraz naziemną sieć LTE aby uzyskać najwyższą wydajność
  • Kluczowe cele projektu osiągnięte – przeprowadzono lot testowy w Wielkiej Brytanii, a w Niemczech testowano połączenie na żywo „over-the-air”
  • Budowa satelity S-band i wdrożenie około 300 stacji LTE w Europie postępują zgodnie z plane

Bonn, Londyn, Espoo - Europejska Sieć Lotnicza (European Aviation Network) wzbiła się w przestworza. Inmarsat i Deutsche Telekom, wraz ze swoimi partnerami technologicznymi firmami Nokia i Thales, z powodzeniem przeprowadziły program lotów testowych w Wielkiej Brytanii.

Jest to krok milowy w rozwoju EAN, pierwszej w świecie zintegrowanej sieci satelitarnej i „powietrzno-naziemnej” („air-to-ground”) pozwalającej zapewnić europejskiemu przemysłowi lotniczemu i milionom pasażerów podróżujących w Europie prawdziwe doświadczenie szerokopasmowe na pokładzie samalotu.

Zgodnie z planem EAN ma być zainagurowana w połowie 2017 roku. Prowadzone loty służą  do testowania wydajności systemu EAN, w tym urządzeń pokładowych dostarczanych przez Thales oraz sieci naziemnej dostarczonej przez Deutsche Telekom i Nokia.

Jako wprowadzenie do lotów testowych, Deutsche Telekom i Nokia wspólnie osiągnęły pierwsze połączenie na żywo wykorzystując sieć EAN w laboratorium Nokii w Stuttgarcie. Tam właśnie wszystkie elementy sieci naziemnej LTE zostały dokładnie przetestowane i zweryfikowane. Pierwszy test polowy połączenia na żywo przeprowadzono w ramach szerokopasmowej konferencji wideo, gdzie obie strony zostały połączone za pośrednictwem dedykowanej sieci komórkowej EAN LTE.

"Jesteśmy szczęśliwi, że osiągnęliśmy kamień milowy w budowie Europejskiej Sieci Lotniczej. Dzięki tym udanym testom jeszcze raz podkreślamy nasz cel, aby być wiodącym europejskim operatorem telekomunikacyjnym" - mówi Claudia Nemat, Członek Zarządu Europy i Technologii w Deutsche Telekom. "EAN pozwala nam oferować klientom doskonałe usługi łączności nie tylko na ziemi, ale także w przestrzeni powietrznej. Nowa technologia oparta na standardzie LTE zapewnia elastycznośc EAN na wszelkie zmiany technologiczne w przyszłości. Celem Deutsche Telekom jest zapewnienie, aby nasza pozycja lidera technologicznego mogła przynosić najlepsze doświadczenia sieciowe dla naszych klientów".

Leo Mondale, prezes Aviation, Inmarsat powiedział: "Realizacja EAN przebiega bardzo dobrze, zarówno na ziemi, jak i w powietrzu, aby osiągnąć pierwszą na świecie zintegrowaną usługę zapewniającą prawdziwe szerokopasmowe doświadczenia na pokładzie samolotu. Rzeczywista wydajność i jakość łącza do przesyłu danych podczas lotu przekracza oczekiwania projektowe i jest naprawdę w stanie wiele zmienić wśród europejskich linii lotniczych. Czekamy na dalsze udane przełomowe testy współpracując ze wszystkimi partnerami EAN w celu stworzenia tego zintegrowanego systemu".

Thorsten Robrecht, wiceprezes, Advanced Mobile Network Solutions, Nokia mówi "Bardzo cieszymy się z faktu, że Nokia jest filarem projektu Europejskiej Sieci Lotniczej. Jako światowy lider w dziedzinie technologii komunikacyjnej, nie możemy się doczekać jeszcze ściślejszej współpracy z naszymi wybitnymi partnerami w celu przekształcenia doświadczeń pasażerów i dostarczenia nowych usług dzięki zaawansowej łączności podczas lotu".

"Jesteśmy bardzo dumni z naszych pracowników, którzy przyczynili się, do tego, że pierwsze próbne loty były ogromnym sukcesem i oczekujemy współpracy z naszymi partnerami, aby dostarczyć łączność szerokopasmową dla pasażerów i operatorów w Europie", mówi Stephen McCann, wiceprezes Avionics w Thales.

Innowacja w niebie, od podstaw

Aby uzyskać połączenie EAN na żywo w sieci naziemnej LTE, Deutsche Telekom i Nokia dostosowały stacje bazowe oraz głowice radiowe LTE Nokii do częstotliwości wykorzystywanej w EAN, dostarczonej przez Inmarsat i zbudowały specjalną antenę stacji bazowej w celu pokrycia nieba. Naziemna sieć LTE dla EAN różni się od "normalnych" sieci LTE, ponieważ musi pracować przy prędkościach do 1200 km/h na wysokościach przelotowych, które wymagają komórek o wielkości do 150 km. Nokia będzie odpowiadać za usługi zarządzania tą zaawansowaną siecią wykorzystując swojego globalne centrum usługowe w Rumunii. W uzupełnieniu do sieci na żywo, Nokia i Deutsche Telekom zbudowały pełen naziemny system referencyjny sieci w Stuttgarcie, zawierający wszystkie elementy i zintegrowane urządzenia pokładowe pochodzące od Thales, aby przygotować się do wyzwań technicznych, na przykład kompensacji efektu Dopplera na skutek dużej prędkości samolotu.

Próbny lot testował osiągi urządzeń pokładowych udostępnionych przez Thales i sieci naziemnej dostarczonej przez Deutsche Telekom i Nokię. Testy przeprowadzono w celu sprawdzenia, czy sieć mogłaby z powodzeniem być podłączona do systemu naziemnego, co osiągnięto we wszystkich czterech stacjach testowych zlokalizowanych w południowo-zachodniej części Wielkiej Brytanii.

Użyte systemy przeprowadziły wiele skutecznych przełączeń między sektorami i masztami  komórkowymi, utrzymując stabilne połączenie. Przetestowano również transfer danych do i z samolotu. Wyniki przekroczyły oczekiwania co do tej wczesnej próby lotu i dostarczyły cennych danych dla zespołów programistycznych.

Zdjęcia: European Aviation Network test flight
Wideo: The first EAN test flight in the UK

Europo, jesteś pokryta siecią

Europejska Sieć Lotnicza (EAN) to innowacyjna zintegrowana sieć oparta na satelitarnej S-band i komplementarnej naziemnej sieci LTE w Europie, która przyniesie niespotykaną łączność dla pasażerów linii lotniczych. Jest to unikalna pod względem wydajności i jakości szerokopasmowa usługa internetowa oferowana w gęstej siatce europejskich tras lotniczych; kompaktowa i lekka, czego typowe rozwiązania oparte na szerokopasmowej łączności satelitarnej nie mogą zaoferować. Od momentu ogłoszenia planów EAN we wrześniu 2015 roku, Deutsche Telekom i Nokia robią stałe postępy i są na dobrej drodze do realizacji naziemnego komponentu projektu, wdrażając do sieci zgodnie z harmonogramem około 300 wież antenowych na żywo. Równolegle, Inmarsat i Thales postępują z realizacją łączności satelitarnej dla EAN, ukończywszy budowę i związany z  testami podsystem satelity na początku tego roku. Dzięki realizowanemu obecnie programowi lotów testowych, siec EAN zostanie wprowadzona w połowie 2017 roku.

 

Nokia Meetup School - nowy projekt dla licealistek

W środę 16 listopada, w naszym Centrum odbyła się inauguracja I edycji warsztatów pt. Nokia Meetup School, skierowanych do uczennic krakowskich liceów. Ten autorski projekt jest częścią międzynarodowego programu Gender Diversity, którego celem jest m.in. aktywizacja i wspieranie kobiet w rozwijaniu ich kariery zawodowej.

W środę 16 listopada, w naszym Centrum odbyła się inauguracja I edycji warsztatów pt. Nokia Meetup School, skierowanych do uczennic krakowskich liceów. Ten autorski projekt jest częścią międzynarodowego programu Gender Diversity, którego celem jest m.in. aktywizacja i wspieranie kobiet w rozwijaniu ich kariery zawodowej.

Na spotkanie otwierające cykl warsztatów przyszło ponad 90 uczennic z trzech różnych liceów ogólnokształcących. Dziewczęta miały okazję zapoznać się z krótką historią firmy i posłuchać, czym obecnie zajmuje się Nokia w stolicy małopolski. Oprócz tego dowiedziały się o inicjatywach, w jakich biorą udział nasi pracownicy, a także o licznych aktywnościach naszej firmy, np. wykładach prowadzonych w ramach zajęć na uczelniach wyższych czy budowie labolatorium na AGH.

Uczennice, które zapisały się na warsztaty, otrzymają sporą dawkę wiedzy zarówno z programowania w pythonie, jak i tworzenia prostych stron w HTML. Dodatkowo będą miały okazję wziąć udział w praktycznych zajęciach elektroniczno – telekomunikacyjnych. Warsztaty ruszają 22 listopada, z pierwszą, 30-osobową grupą.

Nokia Meetup School  to program zakrojony na szeroką skalę. Mamy w planach m.in. prowadzenie cyklicznych spotkań w naszej firmie czy stworzenie programów mentoringowych. Chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku oraz umożliwić dziewczętom lepszy start w przyszłość.

Rejestracja na IV Edycję NOKIA Academy ZAKOŃCZONA

IV Edycja Nokia Academy!

REJESTRACJA ZAKOŃCZONA

Testy zostaną przeprowadzone od 7 listopada. Sama Akademia rozpocznie się:

- developerzy: 26.11
- testerzy: 26.11 

Będzie trwać 4 weekendy po ok. 8h. Zajęcia odbywają się w naszej głównej siedzibie w Krakowie.

 Szkolenie skierowane do:
- młodych, pracujących inżynierów zainteresowanych pracą w Nokii i poznawaniem sieci LTE,
- studentów 4 i 5 roku chcących podjąć pracę w wymiarze nie mniejszym niż 4/5 etatu.

Po zakończeniu szkolenia uczestnicy odbędą rozmowę kwalifikacyjną. Jej pozytywny wynik gwarantuje stałą pracę w krakowskiej Nokii.

Dlatego jeśli chcesz zrobić coś dla swojej przyszłości, nie zwlekaj i aplikuj. Liczba miejsc jest ograniczona! 

KONIEC ZAPISÓW NA III EDYCJĘ NOKIA ACADEMY

Pages