Niezapomniany Dzień Otwarty

Ponad 100 osób, 4 wykłady zamknięte, nieskończona ilość wycieczek do laboratoriów, kilkadziesiąt zjedzonych kiełbasek to wstępny bilans III edycji Dnia Otwartego Nokii w Krakowie, który odbył się 20 maja.

Ponad 100 osób, 4 wykłady zamknięte, nieskończona ilość wycieczek do laboratoriów, kilkadziesiąt zjedzonych kiełbasek to wstępny bilans III edycji Dnia Otwartego Nokii w Krakowie, który odbył się 20 maja.

Już po raz trzeci otworzyliśmy drzwi naszego Centrum. Podobnie jak we wcześniejszych latach gości przywitał Dyrektor Krzysztof Persona, przybliżając przybyłym gościom w kilku słowach krakowski oddział firmy. Następnie odwiedzający mieli czas na mały poczęstunek.

W tym roku przygotowaliśmy wykłady zamknięte, których zakres tematyczny oraz stopień trudności został bardzo zróżnicowany. Pierwszy wykład dotyczył rozwoju sieci komórkowych – od GSM do LTE. W przystępny sposób wyjaśniony został przeskok technologiczny od „cegły” z wyciąganą anteną do dzisiejszego smartfonu. Drugi wprowadzał do technologii 5G – technologii, która w porównaniu z 4G ma być jeszcze szybsza, bardziej niezawodna i przede wszystkim ma pozwolić na rozwój Internetu Rzeczy (IoT). Ostatni z wykładów poruszał zagadnienia związane z jakością i wymaganiami, jakie mają klienci w stosunku do naszych produktów: zarówno oprogramowania, jak i sprzętu. Dodatkowo specjaliści, poprzez wcześniejsze zapisy, mieli okazję skorzystać z wykładu VIP na temat „Narrowband LTE i CatM – warstwa fizyczna IoT”.

Co roku dużym zainteresowaniem cieszą się DEMA, dlatego tym razem przygotowaliśmy coś specjalnego. Podczas prezentacji na żywo będzie można zobaczyć działanie łącza radiowego systemu LTE z wykorzystaniem kompletnego stanowiska pomiarowego. Przeprowadzane będą eksperymenty oraz badania maksymalnych przepustowości w różnych warunkach radiowych, takich jak: laboratoryjne, pociąg pędzący 300 km/h, centrum miasta czy winda. Firma przygotowała również DEMO, prezentowane przez Nokię w Barcelonie na największych branżowych targach - Mobile World Congress.

Wszyscy odwiedzający mogli skorzystać z ogólnodostępnych atrakcji, takich jak: kącik wiedzy o naszym Centrum oraz o pracownikach – ich pracy oraz pasjach, a także porozmawiać na temat procesu rekrutacji i dowiedzieć się więcej o ścieżkach rozwoju oraz szkoleniach. Do tego zwiedzający mieli możliwość zapoznać się z metodyką pracy SCRUM, jaka stosowana jest w Nokii podczas tworzenia oprogramowania. Nie zabrakło również filmów i zdjęć, ukazujących życie naszej firmy: sportowego ducha walki naszych pracowników i ich sukcesy, udział w targach, konferencjach i wykładach czy innych oficjalnych wydarzeniach.

Podczas tegorocznego Dnia Otwartego nie tylko dorośli mieli szansę na pogłębienie swojej wiedzy. Wśród atrakcji dla najmłodszych znalazły się m.in. warsztaty z programowania, gdzie przyszli inżynierowie mieli możliwość stworzenia własnej gry, animacji lub quizu oraz karetka edukacyjna, gdzie pod okiem specjalistów dzieci poznały zasady udzielania pierwszej pomocy. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się sesja zdjęciowa „Fotel Prezesa”, jak również fotobudka.

Równolegle do atrakcji znajdujących się wewnątrz, odwiedzający czynnie korzystali z uroków terenu otaczającego firmę: boiska do siatkówki plażowej czy ze strefy chillout. Dodatkowo wszyscy goście zostali zaproszenia na pyszną kiełbaskę z grilla i orzeźwiające napoje. Nie lada niespodzianką był pokaz latawców oraz nauka ich puszczania, a także warsztaty z samodzielnego budowania latawców.