Machine Learning Workshop - podsumowanie

W czwartek 17 stycznia we współpracy z uniwersyteckim stowarzyszeniem GMUM została zorganizowana konferencja dotycząca Machine Learningu. Było to pierwsze tego rodzaju spotkanie, mające na celu zapoznanie specjalistów z Nokia TC Kraków z ekspertami GMUM oraz znalezienie wspólnej ścieżki w zakresie Machine Learningu.

W czwartek 17 stycznia we współpracy z uniwersyteckim stowarzyszeniem GMUM została zorganizowana konferencja dotycząca Machine Learningu. Było to pierwsze tego rodzaju spotkanie, mające na celu zapoznanie specjalistów z Nokia TC Kraków z ekspertami GMUM oraz znalezienie wspólnej ścieżki w zakresie Machine Learningu.

Nawiązanie nici porozumienia i wymiana doświadczeń w tym zakresie pomiędzy Nokią a GMUM, jest ważnym krokiem dla obydwu jednostek – następuje tu wymiana naukowo-doświadczalnych spostrzeżeń Teamu GMUM z realnymi problemami napotykanymi w Centrum Technologicznym Nokii. Dla obu instytucji taka współpraca jest ogromnie korzystna – dzięki świeżemu spojrzeniu środowiska akademickiego na to, w jaki sposób ML może być wykorzystywany w rozwiązywaniu problemów, które napotykają specjaliści z R&D Kraków.

Konferencję otworzyli najważniejsi przedstawiciele obu instytucji – Krzysztof Persona, Dyrektor Krakowskiego Centrum Technologicznego Nokii oraz prof. Dr hab. Jacek Tabor, inicjator oraz opiekun stowarzyszenia GMUM. Wśród poruszonych na wydarzeniu tematów znalazły się aspekty związane z testowaniem oprogramowania, szybszą i bardziej efektywną detekcją błędów, wykorzystywania Machine Learningu w klastrowaniu i wypełnianiu obrazów oraz wiele innych.

Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele stowarzyszenia GMUM oraz pracownicy Nokia TC Kraków i TC Wrocław. Mamy nadzieję, że wydarzenie Machine Learning workshop było zapoczątkowaniem długotrwałej współpracy oraz, że jeszcze niejednokrotnie spotkamy się, aby razem dyskutować na wspólne tematy.

 

BITEhack - Hackathon AGH

Już w najbliższy weekend (12-13.01.2019r) nasi specjaliści wcielą się w rolę mentorów oraz członków jury w kolejnej edycji BITEhack, czyli BEST IT Extended Hackathon. Jest to jedno z największych wydarzeń Stowarzyszenia Studentów BEST AGH Kraków.

Już w najbliższy weekend (12-13.01.2019r) nasi specjaliści wcielą się w rolę mentorów oraz członków jury w kolejnej edycji BITEhack, czyli BEST IT Extended Hackathon. Jest to jedno z największych wydarzeń Stowarzyszenia Studentów BEST AGH Kraków. Tegoroczne wydarzenie to następca odbywającego się od 8 lat projektu BAIT (BEST Automatics & IT Festival), który w tym roku przybiera nową, innowacyjną formę.

Hackathon jest podzielony na dwie konkurencje: klasyczną oraz robotyczną. Obie części zgromadziły około 120 uczestników, którzy będą walczyć o cenne nagrody i chwilę splendoru.

Więcej informacji na temat tego wydarzenia znajdziecie tutal: https://bitehack.best.krakow.pl/ oraz na Facebooka: https://www.facebook.com/BEST.BAIT/

Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników wydarzenia oraz życzymy dobrej zabawy naszym reprezentantom podczas BITEhack.

Machine learning workshop

Już 17 stycznia w Auli 004 w Uniwersytecie Jagiellońskim odbędzie się konferencja dotycząca Machine Learning. Zapraszamy wszystkich tych, którzy są żądni wiedzy i chcą dowiedzieć się czegoś więcej na temat nowych technologii i rozwiązań przyszłości.

Już 17 stycznia w Auli 004 w Uniwersytecie Jagiellońskim odbędzie się konferencja dotycząca Machine Learning. Zapraszamy wszystkich tych, którzy są żądni wiedzy i chcą dowiedzieć się czegoś więcej na temat nowych technologii i rozwiązań przyszłości.

Spotkanie odbędzie się na wydziale Matematyki i Informatyki, przy ulicy Łojasiewicza 6

Konferencja ma na celu zobrazowanie, co Nokia Kraków i Nokia Wrocław robią w zakresie Machine Learning. Dodatkowo zostaną przywołane przykłady działalności w tym temacie partnerów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz grupy GMUM. Większość wykładów będzie prowadzona w języku polskim.

Zachęcamy do rejestracji, liczba miejsc ograniczona!
Zapisz się tutaj https://nokiamachinelearning.evenea.pl/

Agenda:

10:00 Otwarcie konferencji
10:15 Veles - Detekcja błędnego kodu programu przy pomocy uczenia maszynowego
11:15 Przetwarzanie niepełnych danych przez sieci neuronowe
11:45 Cramer-Wold AutoEncoder
12:15 Przerwa obiadowa
13:00 Analysis of eNB performance management statistic for error detection in eNb performance tests
13:30 Badania nad zwiększeniem efektywności testów
14:00 Długa przerwa kawowa
14:30 (B)RAIN - platforma analizy logów ze wsparciem uczenia maszynowego
15:00 Metody głębokiego uczenia w klastrowaniu i wypełnianiu obrazów
15:30 Zastosowanie autoenkoderów wariacyjnych do wyszukiwania nieprawidłowości w logach stacji bazowej LTE
16:00 Zakończenie

ZAPISY https://nokiamachinelearning.evenea.pl/

Mikołajki

Już po raz kolejny wzieliśmy udział w akcji Mikołajki – Studenci Dzieciom, organizowanej przez studentów Politechniki Krakowskiej.

Już po raz kolejny wzieliśmy udział w akcji Mikołajki – Studenci Dzieciom, organizowanej przez studentów Politechniki Krakowskiej. Inicjatywa miała charakter dwuetapowy, w pierwszy etapie została zorganizowana zbiórka pieniędzy, w naszych dwóch lokalizacjach. Przez cały dzień studenci zbierali pieniądze do puszek, dla podopiecznych. Drugi etap, to finał całej akcji, który po raz drugi odbył się w naszym głównym budynku.

Podczas spotkania dzieci mogły przekonać się, co takiego robimy w Krakowie – zwiedziły nasze laboratoria i zaglądały w ich najróżniejsze zakamarki. Oprócz tego zorganizowaliśmy spotkanie z Mikołajem, który wręczył dzieciom drobne upominki.

Takie spotkania są dla nas bardzo ważne i podchodzimy do nich z pełnym zaangażowaniem. Jesteśmy przekonani, że i w kolejnym roku weźmiemy udział w tym niesamowitym wydarzeniu.

Warsztaty - Nokia Pi Jam

Już 24 listopada w naszym Centrum odbędą się warsztaty z Platformą Raspberry Pi. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem tego, że zapisy cieszyły się takim powodzeniem - w niecałą minutę rozeszły się wszystkie bilety. Dlatego wierzymy, że sobotnie spotkanie będzie dawąło przestrzeń do rozwoju swoich umiejętności oraz pozwoli na miłe spędzenie czasu.

Już 24 listopada w Centrum Technologicznym Nokia osoby zainteresowane pracą z platformą Raspberry Pi, a zarazem szczęśliwcy, którym udało się zdobyć bilet, będą mieli okazję rozwinąć swoje umiejętności w tym właśnie kierunku. Na uczestników czeka wiele atrakcji – oprócz samych warsztatów zaplanowaliśmy również prezentację projektów koła naukowego Integra, opartych właśnie o wspomnianą platformę.

Projekty, jakie będą możliwe do wybrania to automatyka domowa i rozpoznawanie twarzy. Oczywiście bazą do nich będzie Malina. Oprócz projektów, które będą opisane w instrukcjach, zachęcamy uczestników do dołożenia swojego elementu – funkcjonalności, która pomoże ulepszyć już gotowy koncept.

 

Naszym głównym celem, który cały czas mieliśmy w głowach w czasie organizacji tego wydarzenia, było stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń, pomysłów, dzielenia się wiedzą i po prostu ciekawego spędzenia razem czasu, inspirowania do działania i zachęcania do rozwijania się w kierunku elektroniki. Mamy nadzieję, że ten cel w sobotę zostanie osiągnięty.

HackYeah - jedyny taki hackathon

Już 24 i 25 listopada w Warszawie odbędzie się jedyny w swoim rodzaju hackathon.

Już 24 i 25 listopada w Warszawie odbędzie się jedyny w swoim rodzaju hackathon. Impreza jest skierowana przede wszystkim do developerów, nie mniej jednak organizatorzy zaproszą wszystkich, którzy lubią takie inocjatywy. Zakładają, że odwiedzi ich 2 500 osób i tym samym impreza będzie mogła przyjąć nazwę "największego stacjonarnego hackatonu na świecie".

Nie mogło nas tam zabraknąć. Naszym przedstawicielem na tym wydarzeniu będzie Łukasz Gawor - R&D Squad Group Leader, który poprowadzi wykład pt. "Wszystko co chcesz wiedzieć o testowaniu, ale boisz się zapytać". Jesteśmy przekonani, że temat będzie cieszył się dużym zainteresowaniem i przyciągnie wiele osób, które chcą wiedzieć więcej na ten temat.

Szczegóły konferencji możecie sprawdzić tutaj: https://hackyeah.pl/index.html

 

Krakowski Bieg Niepodległości

Po raz kolejny mieliśmy przyjemność być sponsorem krakowskiego Biegu Niepodległości. Tegoroczna edycja miała charakter szczególny, zbiegła się w czasie z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po raz kolejny mieliśmy przyjemność być sponsorem krakowskiego Biegu Niepodległości. Tegoroczna edycja miała charakter szczególny, zbiegła się w czasie z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Bieg Niepodległości to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarium imprez w Krakowie. To była już V edycja, a my z dumą po raz kolejny jesteśmy jej sponsorem. Jak nie trudno się domyśleć również wśród naszych pracowników bieg cieszy się dużą popularnością. W tym roku pobiegło aż 27 Nokian.

Łączne wyniki naszych kolegów sprawiły, że zajęliśmy 3 miejsce w kategorii drużynowej (tabela). Jesteśmy przekonani, że w kolejnym roku również będziemy wspierać organizatorów oraz samych biegaczy.

Zapisy na Nokia Academy FPGA Engineer OTWARTE!

Trwają zapisy na Nokia Academy FPGA Engineer - autorski program Nokii przygotowujący kandydatów do pracy.

Trwają zapisy na Nokia Academy FPGA Engineer - autorski program Nokii przygotowujący kandydatów do pracy.

 

Szkolenie skierowane jest do:
- pracujących inżynierów chcących zmienić to co robią aktualnie i zainteresowanych pracą w Nokii i poznawaniem sieci LTE/LTE-Advanced, 5G, IOT oraz zainteresowanych pracą jako  FPGA SOC designer/tester  
- studentów 4 i 5 roku chcących podjąć pracę w wymiarze nie mniejszym niż 4/5 etatu.

 

Akademia wystartuje 24 listopada i będzie się odbywała tylko w soboty przez 4 kolejne tygodnie w naszym oddziale na ul. Aleja Pokoju 78.

 

Po zakończeniu akademii odbywa się test końcowy. Jego pozytywny wynik gwarantuje stałą pracę w krakowskim oddziale Nokii.

 

Liczba miejsc jest ograniczona, więc nie zwlekaj!

APLIKUJ TERAZ: TUTAJ!

 

Nokia nocą budzi emocje

Małopolska Noc Naukowców przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. W ciągu całej nocy odwiedziło nas przeszło 400 osób, które zwiedzały laboratoria, oglądały demonstracje, lutowały i latały z misją na Księżyc.

Małopolska Noc Naukowców przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. W ciągu całej nocy odwiedziło nas przeszło 400 osób, które zwiedzały laboratoria, oglądały demonstracje, lutowały i latały z misją na Księżyc.

Otwarcie drzwi na Małopolskiej Nocy Naukowców miało na celu pokazanie odwiedzającym, nad czym w Noki pracujemy. To niepowtarzalna okazja, aby na własne oczy zobaczyć jak tworzony jest świat najnowszych technologii.

Otworzyliśmy nasze laboratoria, gdzie zwiedzający zobaczyli nasze stacje bazowe, dowiedzieli się jak działa klatka Faradaya oraz mogli wcielić się w rolę testera i przy użyciu komory klimatycznej mogli zasymulować ekstremalne warunki pogodowe i sprawdzić, jak wtedy zachowuje się nasz telefon. Dodatkowo nasi pracownicy opowiadali, czym się zajmujemy i uświadomili naszych gości, że nasza praca ma wpływ na ich życie w zasadzie każdego dnia.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się przeprowadzone warsztaty z IoT oraz z podstaw elektroniki. Dzieci i dorośli budowali stanowiska w oparciu o mikrokontroler a następnie musieli sami zbudować panel sterowania i zdalne połączenie ze sobą.

Wisienką na torcie był lot na Księżyc. Zabraliśmy odwiedzających w kosmiczną podróż. Mogli dowiedzieć się, co Nokia będzie robić na księżycu i spróbować sterować oryginalnym marsjańskim łazikiem.

Za rok znowu otworzymy Nokię nocą, będziemy przygotowani na jeszcze więcej osób, a nasze atrakcje po raz kolejny zaskoczą! Do zobaczenia!

Małopolska Noc Naukowców

Już dzisiaj jedyna taka okazja, żeby sprawdzić jak Centrum Technologiczne Nokia wygląda nocą. Przygotowaliśmy dla Was moc atrakcji, m.in. zostaną otwarte, aż trzy nasze laboratoria, gdzie prezentowane będą wybrane stacje bazowe, dzięki którym nasze telefony mogą komunikować się ze światem.

Już dzisiaj jedyna taka okazja, żeby sprawdzić jak Centrum Technologiczne Nokia wygląda nocą. Przygotowaliśmy dla Was moc atrakcji, m.in. zostaną otwarte, aż trzy nasze laboratoria, gdzie prezentowane będą wybrane stacje bazowe, dzięki którym nasze telefony mogą komunikować się ze światem. 

Odwiedzający będą mogli dowiedzieć się do czego służą stojące na dachach budynków anteny, co robią urządzenia z którymi łączą się nasze telefony i jak to się dzieje, że niezależnie od tego gdzie się znajdujemy, możemy korzystać ze wszystkich tych usług. Goście będą również mieli szansę wejść do klatki Faradaya, której zadaniem jest wytłumienie wszelkich sygnałów z zewnątrz. 

W ramach Małopolskiej Nocy Naukowców, w krakowskim oddziale Nokii, będzie można również wziąć udział w warsztatach elektronicznych, warsztatach IoT (Internetu Rzeczy), wykładach oraz spotkać się z najlepszymi specjalistami Nokii, którzy aktualnie pracują nad projektem „Misja na Księżyc” tworząc miniaturową stację bazową LTE, która zostanie wykorzystana do uruchomienia pierwszej na Księżycu sieci komórkowej 4G!

 

Kiedy: 28 września (piątek), godz. 19.30-24.00

Gdzie: Kraków ul. Bobrzyńskiego 46

 

Program:

Mission to the Moon – czyli co jest potrzebne, żeby telefony komórkowe mogły działać na Księżycu

Niemiecka firma technologiczna PTScientists postawiła sobie ambitne zadanie, by w 50 rocznicę lądowania człowieka na Księżycu zrealizować pierwszą prywatną bezzałogową misję księżycową. Główne założenia tego przedsięwzięcia to bezpieczne wylądowanie na Księżycu a następnie zbadanie. 

Firma Nokia została wybrana jako partner technologiczny odpowiedzialny za dostarczanie miniaturowej stacji bazowej LTE, która zostanie wykorzystana do uruchomienia pierwszej na Księżycu sieci komórkowej 4G! Sieć ta i łączność przez nią dostarczana będzie użyta do sterowania poruszającymi się po powierzchni Księżyca łazikami oraz transmisji obrazu z kamer zainstalowanych na tych pojazdach.

W trakcie warsztatu zwiedzający będą mieli okazję dowiedzieć się więcej o planowanej misji, przyjrzeć się czym różnić się będzie księżycowa sieć komórkowa od tych używanych na Ziemi oraz zrozumieć w jaki sposób inżynierowie z Nokii modyfikują sprzęt i oprogramowanie stacji bazowej by mogła sprostać wymaganiom tego pionierskiego wydarzenia. 

Jeśli jesteś miłośnikiem kosmosu i technologii z nim związanych nie możesz przegapić naszego warsztatu! Serdecznie zapraszamy.

 

Zwiedzanie laboratorium

Zwiedzanie laboratorium zaczniemy od zaprezentowania wybranych rodzajów stacji bazowych, dzięki którym nasze telefony mogą komunikować się ze światem. Następnie uczestnicy będą mieli szansę wejść do klatki Faradaya, której zadaniem jest wytłumienie wszelkich sygnałów z zewnątrz. Każdy odwiedzający będzie mógł przetestować i sprawdzić brak zasięgu na swojej komórce.

Kolejnym punktem zwiedzania będzie prezentacja różnych rodzajów modulacji oraz ich wykorzystanie. Nasi goście przez chwilę będą mogli sprawdzić, jak wygląda praca testera – przy użyciu komory klimatycznej będą mogli zasymulować ekstremalne warunki pogodowe od pustynnego żaru po nocne mrozy północy.

Na koniec zwiedzający dowiedzą się, co w trawie piszczy, czyli „posłuchają”, co niesie eter w Noc Naukowców.

 

Demonstracja działania łączności komórkowej 4G

Telefon komórkowy jeszcze parę lat temu używany głównie do rozmów i wysyłania SMS-ów. Na naszych oczach dokonuje się jednak prawdziwa rewolucja. Te niewielkie urządzenia zapewniają nam stałą łączność z Internetem i wszystkimi usługami, które on oferuje, pozwalając na słuchanie ulubionej muzyki, przeglądanie filmów oraz aktywne korzystanie z serwisów społecznościowych. Czy zastanawiałaś/zastanawiałeś się kiedyś, co jest po drugiej stronie? Jak to się dzieje, że niezależnie od tego gdzie się znajdujesz, możesz korzystać ze wszystkich tych usług?

Do czego służą stojące na dachach budynków anteny i co robią urządzenia z którymi łączy się Twój telefon? W ramach pokazu zaprezentujemy działanie telefonii komórkowej oraz omówimy mechanizmy używane w technologii LTE 4G, pozwalające na bezprzewodowe dostarczanie danych z szybkością nawet do 450 Mbps. Uczestniczy zajęć będą mogli obejrzeć działanie stacji bazowej LTE oraz sprzętu służącego do jej testowania. Skupimy się również na wyzwaniach i problemach, które na co dzień rozwiązują twórcy oprogramowania dla tego typu systemów.

 

Demonstracja drukarki 3D

Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć, jak działa drukarka 3D podczas pracy. Dodatkowo będą mogli spróbować swoich sił w pracy z długopisem 3D.

 

Warsztaty IoT (Internet Rzeczy)

Na uczestników warsztatów pt. „Internet Rzeczy” czekać będzie zadanie samodzielnego zbudowania stanowiska w oparciu o mikrokontroler z obsługą Wi-Fi. Zadanie to będzie wymagało od uczestników podłączenia urządzeń elektronicznych z mikrokontrolerem, między innymi:

sterownika silników prądu stałego oraz samego silnika,
wyświetlacza OLED,
czujnika temperatury.

Kolejnym krokiem będzie zbudowanie panelu sterowania i zdalne podłączenie do wcześniej podłączonych urządzeń. Warsztat skierowany jest do osób chcących poznać podstawy aktualnie bardzo popularnego zagadnienia w świecie nowych technologii. Wcześniejsza wiedza z prezentowanego zagadnienia nie jest wymagana, wystarczy podstawowa znajomość obsługi komputera. Każdy użytkownik będzie miał możliwość sterowania stworzonym stanowiskiem za pomocą własnego smartfonu.

 

Pages