Nokia otwiera laboratorium na AGH

Od nowego roku akademickiego studenci Akademii Górniczo-Hutniczej będą mieli okazję korzystać z pełni profesjonalnego laboratorium LTE, dostarczonego przez firmę Nokia Networks. Projekt miał szansę powstać, dzięki umowie o współpracy, jaka istnieje pomiędzy AGH a krakowskim oddziałem Nokii.

Od nowego roku akademickiego studenci Akademii Górniczo-Hutniczej będą mieli okazję korzystać z pełni profesjonalnego laboratorium LTE, dostarczonego przez firmę Nokia Networks. Projekt miał szansę powstać, dzięki umowie o współpracy, jaka istnieje pomiędzy AGH a krakowskim oddziałem Nokii.

W skład nowoczesnego laboratorium wchodzi pięć stacji bazowych LTE. Trzy z nich to produkty Flexi Zone Pico - małe stacje bazowe przeznaczone do użytku węwnętrznego, m.in. w centrach handlowych, muzeach, salach Expo, centrach kongresowych czy w metrze. Rozmiarami zbliżone są do routera wi-fi, standardowo wyposażone w dwie anteny do modułu nadawczo odbiorczego o mocy dochodzącej do 250 mW. Pozostałe dwie stacje to Flexi Zone Micro – to większe urządzenia, wyposażone w nadajniki o mocy do 5 watów, wykorzystywane np. w centrach miast (pokrycie na obszarze ulicy) czy podcza dużych eventów, jak np. wyścig formuły 1. Jak widać, pomimo małej mocy, urządzenia te mają bardzo szerokie zastosowanie. Przede wszystkim ich celem jest zwiększenie objęcia sygnałem obszaru oraz pojemności sieci, dzięki czemu nawet przy dużym zagęszczeniu osób w jednym miejscu, użytkownicy telefonów komórkowych będą mogli nawiązać połączenie.

Pojedyńczy zestaw testowy składa się z w pełni funkcjonalnej stacji bazowej LTE eNB (FZM Flexi Zone Micro/Pico), dwóch komputerów PC oraz Smartfonu. Stacja bazowa połączona jest dwoma kablami typu Ethernet z komputerem, na którym zainstalowany jest system operacyjny Linux oraz Symulator sieci operatora EPC SIM. Do działania potrzebuje jeszcze zasilania i sygnału GPS. Komputer z systemem Windows wykorzystany jest do obsługi telefonu. Ogólnodostępne oprogramowanie Wireshark pozwala na zbieranie oraz analizowanie wiadomości przesyłanych na poszczególnych interfejsach. System android umożliwia instalację programu Iperf i przeprowadzanie testów związanych z przesyłaniem danych różnego rodzaju.

Bardzo istotny jest fakt, że współpraca przy tym projekcie nie ogranicza się tylko do dostarczenia przez Nokię sprzętu. Od tego semestru nasi pracownicy będą współprowadzić przedmiot „Nowoczesne technologie komórkowe – LTE”. Dzięki temu studenci otrzymają szansę na poznanie teoretycznych zasad budowy i funkcjonowania sieci opartych o standard LTE, a także poznają ich praktyczne działanie.

Ofcjalne otwarcie labolatorium odbyło się 23 września o godzinie 11:00 na wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji. Jest to pierwsza tego typu pracownia na polskiej uczelni. Firmę Nokia reprezentowali Dyrektor Centrum R&D – Krzysztof Persona oraz Edward Lubkiewicz, koordynator odpowiedzialny za kontakt z uczelniami z ramienia krakowskiego oddziału. Wśród gości pojawiły się władze krakowskich uczelni oraz liczne grono pracowników akademickich AGH. Nie mogło również zabraknąć przedstawicieli lokalnych mediów.