W tym miejscu publikujemy wszystkie materiały prasowe jakie pojawiły się na temat krakowskiego ośrodka R&D Nokia Networks. Znajdziesz tu też internetowe wzmianki na temat naszego ośrodka.

30-10-2017

Laboratorium Nokii na Politechnice Krakowskiej.

Od kilku lat współpracujemy z Politechniką Krakowską. Nowoczesne laboratorium LTE to najnowszy efekt tej współpracy. Dzięki dwóm stanowiskom z zainstalowanymi stacjami bazowymi BTS studenci PK będą praktycznie poznawać nowoczesne technologie przesyłania danych

 

Plany zatrudnienia:

Nawiązanie współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim

Nokia przejmuje firmę Alcatel-Lucent

Nokia wraca na scenę innowacji

 

Kraków. AGH ma nowe, supernowoczesne laboratorium LTE

23 września 2015

[Kraków. AGH ma nowe, supernowoczesne laboratorium LTE]

W środę w Katedrze Telekomunikacji na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej, przy ul. Czarnowiejskiej odbyło się otwarcie nowego laboratorium dydaktycznego współfinansowanego przez Nokia Networks.
W laboratorium zostanie uruchomiona w pełni funkcjonalna sieć komórkowa najnowszej generacji (w standardzie LTE) umożliwiająca studentom nabycie unikatowych kompetencji inżynierskich.

Będzie to pierwsza tego typu pracownia uruchomiona na polskich uczelniach.
Laboratorium powstało dzięki umowie zawartej pomiędzy AGH i firmą Nokia oddział w Krakowie. Nowoczesne laboratorium składać się będzie z pięciu małych stacji bazowych (Small cells) LTE.
Trzy z nich to tzw. „Pico cells”, przeznaczone do użytku wewnątrz budynków - zbliżone rozmiarami do routera Wi-Fi.
Pozostałe dwie to większe urządzenia, wyposażone w nadajniki o mocy do 5 watów.
Dodatkowo w skład laboratorium wchodzić będą smartfony testowe LTE oraz komputery z zainstalowanym systemem operacyjnym Linux, a także symulatorem sieci operatora.
Warto dodać, że - pomimo małej mocy – małe stacje bazowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je do montażu zewnętrznego i wewnętrznego np. podczas koncertów, imprez sylwestrowych czy sportowych, a także w centrach miast, gdzie jest zwiększone zapotrzebowanie na usługi mobilne.
Ich podstawowym zastosowaniem jest zwiększenie pokrycia sygnałem obszaru oraz pojemności sieci, dzięki czemu użytkownicy telefonów komórkowych będą mogli nawiązać połączenie. Dostarczenie unikatowego sprzętu nie będzie jedynym wkładem firmy Nokia w rozwój kompetencji studentów AGH.
- Otwarcie laboratorium na Akademii Górniczo-Hutniczej to kolejny etap w rozwoju współpracy krakowskiego oddziału Nokii z wyższymi uczelniami regionu. Od tego semestru pracownicy Centrum będą współprowadzić zajęcia z przedmiotu „Nowoczesne technologie komórkowe – LTE” – mówi Krzysztof Persona, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Nokii w Krakowie. - Studenci będą poznawać teoretyczne zasady budowy i funkcjonowania sieci opartych o standard LTE oraz praktyczne ich działanie, z wykorzystaniem dostarczonego przez Nokię sprzętu – dodaje.

http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/8179565,krakow-agh-ma-nowe-superno...

Superlaboratorium od Nokii dla studentów AGH

 

23.09.2015

[Nowe laboratorium na AGH ze sprzętem podarowanym przez Nokię]

Nowe laboratorium na AGH ze sprzętem podarowanym przez Nokię 

Najnowocześniejsze laboratorium dydaktyczne dla studentów Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH otwarto w środę dzięki współpracy władz uczelni i krakowskiego Centrum Badawczo-Rozwojowego Nokii. W laboratorium znalazł się sprzęt Nokii o łącznej wartości 600 tys. dolarów.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej

- To obopólna korzyść, bo firmy będą mieć lepiej wyszkolonych absolwentów - mówi prof. Andrzej Pach, kierownik Katedry Telekomunikacji AGH.
Przedstawiciele Nokia Networks oraz AGH otwarli w środę laboratorium dydaktyczne, wyposażone w pełni funkcjonalną sieć komórkową najnowszej generacji w standardzie LTE. To pierwsza tego typu pracownia na polskich uczelniach, powstała w ramach współpracy AGH z krakowskim Centrum Badawczo-Rozwojowym Nokii.
Firma przekazała uczelni 5 stacji bazowych LTE, tzw. small cells (używane do zwiększenia obszaru pokrycia oraz pojemności sieci, np. podczas imprez masowych), testowe smartfony LTE oraz komputery z systemem operacyjnymLinux i symulatorem sieci operatora. Wartość sprzętu to ok. 600 tys. dolarów.
By studenci miękko wchodzili w sprawy praktyczne
W pracowni będą odbywać się zajęcia laboratoryjne dla studentów teleinformatyki oraz elektroniki i telekomunikacji. Studenci będą mogli zaobserwować, w jaki sposób pracują stacje bazowe, centrale telefoniczne oraz podłączone do nich telefony komórkowe. Sprzęt, który znajduje się w laboratorium, symuluje działanie dużych systemów telekomunikacyjnych.
To kolejny etap współpracy Nokii z krakowskimi uczelniami wyższymi. - Od tego semestru pracownicy Centrum będą współprowadzić zajęcia z przedmiotu "Nowoczesne technologie komórkowe - LTE" - mówi Krzysztof Persona, dyrektor Centrum R&D Nokia w Krakowie. - Studenci będą mogli poznać zasady budowy i funkcjonowania sieci opartych o standard LTE oraz praktyczne ich działanie.
- Mamy taką politykę, że firmy na ostatnich latach studiów prowadzą zajęcia, by studenci miękko wchodzili w sprawy praktyczne - mówi prof. Andrzej Pach, kierownik Katedry Telekomunikacji AGH. - Z drugiej strony firmy mają okazję do zatrudniania absolwentów.
Informatyczna współpraca
AGH współpracuje z wieloma firmami z branży informatycznej i telekomunikacyjnej. Firmy inwestują w sprzęt uczelniany, ale też mają z tego wymierną korzyść - lepiej przygotowanych absolwentów - twierdzi prof. Pach.
Oprócz wykładów Nokia oferuje również system staży. - Programy stażowe są uruchamiane każdego lata, trwają ok. 2 miesięcy. Znakomita większość chętnych do podjęcia pracy w naszym ośrodku, dostaje ją dzięki stażom - mówi Paweł Godzwon z Centrum R&D Nokii. - Ja od razu po studiach przyjąłem się do firmy - mówi Mateusz Baran, również pracownik Centrum. - Tego wszystkiego, co będziemy tutaj pokazywać, musiałem nauczyć się sam. Można powiedzieć, że kolejni studenci będą mieć ułatwione zadanie, skorzystają z naszych doświadczeń - przekonuje. 

http://krakow.wyborcza.pl/krakow/1,44425,18898440,superlaboratorium-od-n...

Na AGH otwarto niezwykłe laboratorium

Przedstawiciele Nokia Networks oraz Akademii Górniczo-Hutniczej zainaugurowali w środę działalność nowego laboratorium dla studentów Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji. W laboratorium zostanie uruchomiona w pełni funkcjonalna sieć komórkowa najnowszej generacji w standardzie LTE, umożliwiająca studentom nabycie unikatowych kompetencji inżynierskich. Jest to pierwsza tego typu pracownia uruchomiona na polskich uczelniach. (za krakow.pl)

http://www.radiokrakow.pl/galerie/na-agh-otwarto-niezwykle-laboratorium/

[GazetaKrakowska.pl - aktualności Kraków, wiadomości Kraków]

AGH: wszystko co trzeba wiedzieć o telefonach

2015-09-24

Wyposażenie nowego laboratorium AGH kosztowało ok. 2 mln zł. Studenci poznają tutaj m.in. zasady działania sieci komórkowych.
Na Akademii Górniczo-Hutniczej otwarto nowe laboratorium dydaktyczne, współfinansowane przez Nokia Networks.
Laboratorium, którego wyposażenie kosztowało ok. 2 mln zł, działa od wczoraj w Katedrze Telekomunikacji na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH przy ul. Czarnowiejskiej.
- Studenci będą mogli tutaj obserwować, jak funkcjonują stacje bazowe, centrale telekomunikacyjne i przyłączone do nich telefony komórkowe mówi prof. Andrzej Pach z AGH.
W laboratorium uruchomiona zostanie sieć komórkowa w najnowszym standardzie LTE - to pierwsza tego typu pracownia uruchomiona na polskich uczelniach. Dodatkowo w skład laboratorium wchodzić będą smartfony testowe LTE oraz komputery i symulator sieci komórkowej.
- Od tego semestru nasi pracownicy będą dodatkowo współprowadzić zajęcia z przedmiotu „Nowoczesne technologie komórkowe - LTE" - mówi Krzysztof Persona, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Nokii w Krakowie. - Studenci poznają budowę i funkcjonowanie sieci oraz praktyczne ich działanie z wykorzystaniem sprzętu Nokii.

Nowe laboratorium za 2 miliony

2015-09-24

Laboratorium, którego wyposażenie kosztowało ok. 2 mln zł, działa od wczoraj w Katedrze Telekomunikacji na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH.
-Studenci będą mogli tutaj obserwować, jak funkcjonują stacje bazowe, centrale telekomunikacyjne i przyłączone do nich, telefony komórkowe - mówi prof. Andrzej Pach, szef katedry.
W laboratorium uruchomiona zostanie sieć komórkowa w najnowszym standardzie LTE - pierwsza tego typu pracownia na polskich uczelniach. Laboratorium powstało dzięki współpracy z firmą Nokia, która ma w Krakowie centrum ba-dawczo-rozwojowe

[logo-pl]

AGH wzbogaciła się o unikatowe laboratorium telekomunikacyjne

24.09.2015

Otwarcie nowego laboratorium dydaktycznego współfinansowanego przez Nokia Networks przeznaczonego do symulacji sieci LTE w Katedrze Telekomunikacji na Wydziale Informatyki Elektroniki i Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. 23.09.2015

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie wzbogaciła się o nowe laboratorium dydaktyczne dysponujące w pełni funkcjonalną siecią telefonii komórkowej najnowszej generacji. Według przedstawicieli AGH jest to pierwsza tego typu pracownia uruchomiona w polskiej uczelni.

Laboratorium powstało na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH dzięki umowie zawartej pomiędzy uczelnią i krakowskim centrum badawczo-rozwojowym firmy Nokia.

Rzecznik uczelni Bartosz Dembiński zwrócił uwagę, że pracownia dysponuje w pełni funkcjonalną siecią komórkową najnowszej generacji o standardzie LTE. Dzięki temu studenci będą mogli uzyskiwać unikatowe kompetencje inżynierskie.

Laboratorium składa się z pięciu małych stacji bazowych (Small cells) LTE. Trzy z nich to tzw. „Pico cells”, przeznaczone do użytku wewnątrz budynków - zbliżone rozmiarami do routera wi-fi. Pozostałe dwie stacje to większe urządzenia, wyposażone w nadajniki o mocy do 5 watów. Dodatkowo laboratorium posiada smartfony testowe LTE oraz komputery z zainstalowanym systemem operacyjnym Linux, a także symulatorem sieci.

Jak tłumaczą specjaliści, stacje te - pomimo małej mocy – mają bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je do użytku zewnętrznego i wewnętrznego np. podczas koncertów, imprez sylwestrowych czy sportowych, a także w centrach miast, gdzie jest zwiększone zapotrzebowanie na usługi mobilne. Pozwalają one na zwiększenie obszaru pokrytego sygnałem oraz pojemności sieci, dzięki czemu użytkownicy telefonów komórkowych będą mogli nawiązać połączenie.

Krzysztof Persona, dyrektor centrum badawczo-rozwojowego Nokii w Krakowie podkreślił, że dostarczenie sprzętu nie jest jedynym wkładem fińskiej firmy w podnoszenie wiedzy studentów AGH. „Od tego semestru pracownicy Centrum będą współprowadzić zajęcia z przedmiotu +Nowoczesne technologie komórkowe – LTE+ a studenci będą poznawać teoretyczne zasady budowy i funkcjonowania sieci opartych o standard LTE oraz praktyczne ich działanie, z wykorzystaniem dostarczonego przez nas sprzętu” - wyjaśnił.

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,406600,agh-wzbogacila-sie-o-...

AGH i Nokia stworzyły innowacyjne laboratorium

23.09.2015

Akademia Górniczo-Hutnicza przy współpracy z firmą Nokia otworzyła nowe laboratorium dydaktyczne na terenie uczelni. W pierwszym tego typu pomieszczeniu w Polsce uruchomiono sieć komórkową LTE, na której będą szkolić się studenci AGH. Będą zdobywać wiedzę inżynierską, a w przyszłości mają szansę podjąć pracę w firmie Nokia.

Sprzęt w laboratorium

 

Laboratorium, które znajduje się na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, składa się z pięciu stacji bazowych, z czego trzech o wielkości zwykłego routera Wi-Fi oraz dwóch większych urządzeń. Dodatkowo laboratorium zostanie wyposażone w smartfony testowe oraz komputery.

– Studenci będą tutaj obserwować, w jaki sposób pracują stacje bazowe, centrale telefoniczne oraz przyłączone do nich telefony komórkowe. Sprzęt, który się tutaj znajduje, symuluje w pełni działanie dużych systemów. Dzięki temu studenci przed rozpoczęciem pracy w centrum badawczym będą mogli zapoznać się ze sprzętem, z którym będą mieli do czynienia w przyszłości – wyjaśnia prof. dr hab. inż. Andrzej Pach, kierownik Katedry Telekomunikacji.

„To jak przesiadka na autostrady”

Stacje bazowe, na których będą pracować studenci, mogą być wykorzystane w czasie imprez masowych, w centrach miast i innych miejscach, gdzie występuje zwiększone zapotrzebowanie na korzystanie z telefonów komórkowych. Mają służyć większym pokryciem sygnału oraz pojemnością sieci, pozwalając na nawiązywanie połączeń. – Dane można transmitować z dużymi szybkościami, jest to skok jakościowy. To jakbyśmy przeszli z lokalnych dróg na autostrady. W przyszłości będzie generacja 5g, prace nad nią trwają w laboratoriach – informuje prof. dr hab. inż. Andrzej Pach.

Obopólna korzyść

Oprócz zapewnienia niezbędnego sprzętu, przedstawiciele Nokii zapewniają studentom staże, a na ostatnim roku edukacji zajęcia dla studentów. Dzięki temu zdobywają oni wiedzę praktyczną, a firma ma szansę pozyskać wykwalifikowanego pracownika.

– Nokia aspiruje do pozycji lidera w technologii mobilnej na całym świecie. Mocno inwestujemy w działy badania i rozwoju. Zarówno Polska, jak i Kraków są na liście priorytetów Nokii bardzo wysoko – wyjaśnia Krzysztof Persona, dyrektor Centrum Nokia w Krakowie.

http://lovekrakow.pl/aktualnosci/agh-i-nokia-stworzyly-innowacyjne-labor...

Technologie LTE w nowym laboratorium AGH i Nokii

2015-09-23

Przedstawiciele Nokia Networks oraz Akademii Górniczo-Hutniczej zainaugurowali w środę (23 września)  działalność nowego laboratorium dla studentów Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji. Laboratorium powstało w ramach współpracy AGH z krakowskim Centrum R&D Nokii.

[Technologie LTE w nowym laboratorium AGH i Nokii]

W laboratorium zostanie uruchomiona w pełni funkcjonalna sieć komórkowa najnowszej generacji w standardzie LTE, umożliwiająca studentom nabycie unikatowych kompetencji inżynierskich. Jest to pierwsza tego typu pracownia uruchomiona na polskich uczelniach.

Nowoczesne laboratorium powstało dzięki umowie zawartej pomiędzy AGH i krakowskim oddziałem Nokia Networks. Składa się ono z pięciu stacji bazowych LTE — tzw. „Small cells". Dodatkowo w skład laboratorium wchodzą smartfony testowe LTE oraz komputery z zainstalowanym systemem operacyjnym Linux i symulatorem sieci operatora.

Pomimo niewielkiej mocy - urządzenia te mają bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je do montażu zewnętrznego i wewnętrznego np. podczas koncertów, imprez sylwestrowych czy sportowych. Ich podstawowym zadaniem jest zwiększenie obszaru pokrycia oraz pojemności sieci, dzięki czemu użytkownicy telefonów komórkowych będą mogli nawiązać połączenie i korzystać mobilnego Internetu.

„Otwarcie laboratorium na Akademii Górniczo-Hutniczej to kolejny etap w rozwoju współpracy krakowskiego oddziału Nokii z wyższymi uczelniami regionu. Od tego semestru pracownicy Centrum będą współprowadzić zajęcia z przedmiotu „Nowoczesne technologie komórkowe - LTE" — mówi Krzysztof Persona. „Studenci będą mogli poznać zasady budowy i funkcjonowania sieci opartych o standard LTE oraz praktyczne ich działanie, z wykorzystaniem dostarczonego przez Nokię sprzętu.”

http://krakow.pl/aktualnosci/194239,34,komunikat,technologie_lte_w_nowym...

[Logo telko.in]

AGH z laboratorium LTE przy wsparciu Nokia Networks

23 września 2015

Na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie Nokia Networks wsparła finansowo otwarcie nowego laboratorium dydaktycznego, w którym  zostanie uruchomiona w pełni funkcjonalna sieć komórkowa najnowszej generacji w standardzie LTE, umożliwiająca studentom nabywanie  kompetencji inżynierskich w tym zakresie.
Jest to pierwsza tego typu pracownia uruchomiona na polskich uczelniach i składa się ono z pięciu stacji bazowych LTE – tzw. „Small cells”. Trzy z nich to małe stacje przeznaczone do użytku wewnętrznego - zbliżone rozmiarami do routera Wi-Fi. Pozostałe dwie to większe urządzenia, wyposażone w nadajniki o mocy do 5 watów. Dodatkowo w skład laboratorium wchodzą smartfony testowe LTE oraz komputery z zainstalowanym systemem operacyjnym Linux i symulatorem sieci operatora.
- Otwarcie laboratorium na Akademii Górniczo-Hutniczej to kolejny etap w rozwoju współpracy krakowskiego oddziału Nokii z wyższymi uczelniami regionu. Od tego semestru pracownicy Centrum będą współprowadzić zajęcia z przedmiotu „Nowoczesne technologie komórkowe - LTE" - mówi Krzysztof Persona, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Nokii w Krakowie.  - Studenci będą mogli poznać zasady budowy i funkcjonowania sieci opartych o standard LTE oraz praktyczne ich działanie, z wykorzystaniem dostarczonego przez Nokię sprzętu - podkreśla.

http://www.telko.in/agh-z-laboratorium-lte-przy-wspraciu-nokia-networks

Sprzęt LTE w nowym laboratorium AGH i Nokii w Krakowie

23.09.2015

Przedstawiciele Nokii Networks oraz Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie zainaugurowali działalność nowego laboratorium dydaktycznego dla studentów Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji. Laboratorium to powstało w ramach współpracy AGH z krakowskim Centrum RD Nokii.

http://ictgrajewo.pl/news/9/9322/Sprz%C4%99t_LTE_w_nowym_laboratorium_AG...

http://www.operatorzy.pl/news;more=200043225

[INFO Kraków24 – Małopolski Serwis Informacyjny]

Technologie LTE w nowym laboratorium AGH i Nokii [ zdjęcia ]

[Fot. Jan Graczyński / INFO Kraków24]

Przedstawiciele Nokia Networks oraz Akademii Górniczo-Hutniczej zainaugurowali w środę (23 września) działalność nowego laboratorium dla studentów Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji. Laboratorium powstało w ramach współpracy AGH z krakowskim Centrum R&D Nokii.

W laboratorium zostanie uruchomiona w pełni funkcjonalna sieć komórkowa najnowszej generacji w standardzie LTE, umożliwiająca studentom nabycie unikatowych kompetencji inżynierskich. Jest to pierwsza tego typu pracownia uruchomiona na polskich uczelniach.

Nowoczesne laboratorium powstało dzięki umowie zawartej pomiędzy AGH i krakowskim oddziałem Nokia Networks. Składa się ono z pięciu stacji bazowych LTE — tzw. „Small cells”. Dodatkowo w skład laboratorium wchodzą smartfony testowe LTE oraz komputery z zainstalowanym systemem operacyjnym Linux i symulatorem sieci operatora.

Pomimo niewielkiej mocy – urządzenia te mają bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je do montażu zewnętrznego i wewnętrznego np. podczas koncertów, imprez sylwestrowych czy sportowych. Ich podstawowym zadaniem jest zwiększenie obszaru pokrycia oraz pojemności sieci, dzięki czemu użytkownicy telefonów komórkowych będą mogli nawiązać połączenie i korzystać mobilnego Internetu.

„Otwarcie laboratorium na Akademii Górniczo-Hutniczej to kolejny etap w rozwoju współpracy krakowskiego oddziału Nokii z wyższymi uczelniami regionu. Od tego semestru pracownicy Centrum będą współprowadzić zajęcia z przedmiotu „Nowoczesne technologie komórkowe – LTE” — mówi Krzysztof Persona. „Studenci będą mogli poznać zasady budowy i funkcjonowania sieci opartych o standard LTE oraz praktyczne ich działanie, z wykorzystaniem dostarczonego przez Nokię sprzętu.”

http://www.infokrakow24.pl/65371/technologie-lte-w-nowym-laboratorium-ag...

[Naszemiasto.pl]

Kraków. AGH ma nowe, supernowoczesne laboratorium LTE [ZDJĘCIA]

Dziś w Katedrze Telekomunikacji na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej, przy ul. Czarnowiejskiej odbyło się otwarcie nowego laboratorium dydaktycznego współfinansowanego przez Nokia Networks.

W laboratorium zostanie uruchomiona w pełni funkcjonalna sieć komórkowa najnowszej generacji (w standardzie LTE) umożliwiająca studentom nabycie unikatowych kompetencji inżynierskich. Będzie to pierwsza tego typu pracownia uruchomiona na polskich uczelniach.

Laboratorium powstało dzięki umowie zawartej pomiędzy AGH i firmą Nokia (oddział w Krakowie). Nowoczesne laboratorium składać się będzie z pięciu małych stacji bazowych (Small cells) LTE.

Trzy z nich to tzw. „Pico cells”, przeznaczone do użytku wewnątrz budynków - zbliżone rozmiarami do routera Wi-Fi.

Pozostałe dwie to większe urządzenia, wyposażone w nadajniki o mocy do 5 watów.

Dodatkowo w skład laboratorium wchodzić będą smartfony testowe LTE oraz komputery z zainstalowanym systemem operacyjnym Linux, a także symulatorem sieci operatora.

Warto dodać, że - pomimo małej mocy – małe stacje bazowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je do montażu zewnętrznego i wewnętrznego np. podczas koncertów, imprez sylwestrowych czy sportowych, a także w centrach miast, gdzie jest zwiększone zapotrzebowanie na usługi mobilne.

Ich podstawowym zastosowaniem jest zwiększenie pokrycia sygnałem obszaru oraz pojemności sieci, dzięki czemu użytkownicy telefonów komórkowych będą mogli nawiązać połączenie. Dostarczenie unikatowego sprzętu nie będzie jedynym wkładem firmy Nokia w rozwój kompetencji studentów AGH.

- Otwarcie laboratorium na Akademii Górniczo-Hutniczej to kolejny etap w rozwoju współpracy krakowskiego oddziału Nokii z wyższymi uczelniami regionu. Od tego semestru pracownicy Centrum będą współprowadzić zajęcia z przedmiotu „Nowoczesne technologie komórkowe – LTE” – mówi Krzysztof Persona, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Nokii w Krakowie.

- Studenci będą poznawać teoretyczne zasady budowy i funkcjonowania sieci opartych o standard LTE oraz praktyczne ich działanie, z wykorzystaniem dostarczonego przez Nokię sprzętu – dodaje.

http://krakow.naszemiasto.pl/artykul/krakow-agh-ma-nowe-supernowoczesne-...