Nokia Kraków

10 lat Nokii w Krakowie

Gdy 10 lat temu, w Krakowie powstał oddział jednej z największych firm w branży telekomunikacyjnej na świecie – Nokii, na pokładzie było 250 osób. Pracownicy dołączyli do fińskiego giganta poprzez przejęcie od Motoroli działu, zajmującego się rozwojem i obsługą sieci bezprzewodowych. Zmiana kultury organizacyjnej i początkowa niepewność o przyszłość zostały szybko rozwiane, dzięki klarownej ścieżce rozwoju i inwestycji Nokii w działy R&D w Polsce, a krakowski oddział stał się jednym z głównych filarów.

Centrum Technologiczne Nokii każdego dnia kreuje rozwiązania dla systemów telekomunikacyjnych, które są używane na całym świecie. Od analizy trendów rynkowych, przez tworzenie i testowanie oprogramowania stacji bazowych telefonii komórkowej, i opracowywanie dokumentacji technicznej, do wdrożenia i utrzymania produktu u klienta. Zaczynając od 2G – GSM, 3G – WCDMA, 4G – LTE czy LTE Advanced krakowski oddział był od początku w samym środku zmian, jakie następowały w świecie technologii. W swojej pracy inżynierowie korzystają z nowoczesnych języków oprogramowania – przede wszystkim C++ oraz Python, jak również Elixir/Erlang.

Dziś pracownicy uczestniczą także w tworzeniu najnowszych rozwiązań 5G. Nowym i prężnie rozwijającym się biznesem w Krakowie jest Nokia Center of Excellence for FPGA, który pracuje nad rozwojem niskopoziomowego oprogramowania. W ciągu ostatnich dwóch lat zespół programujący układy FPGA rozwinął się z 20 do ponad 200 osób. Praca inżynierów polega na implementacji algorytmów cyfrowego przetwarzania sygnałów oraz obsługę sieci Ethernet. Tworzą systemy, które potrafią w czasie rzeczywistym przetwarzać terabity danych na sekundę. Dzięki szybkości i elastyczności układów FPGA możliwa jest obsługa warstwy fizycznej 5G.

Rozwój i pracę nad technologią dostępu szerokopasmowego umożliwia krakowskim inżynierom zajmujące ponad 3 000 m² laboratorium. Znajdują się tutaj m.in. symulatory testów, prototypy stacji bazowych, oscyloskopy obrazowe sygnałów czy najnowszej generacji analizatory spektrum sygnału radiowego. Dzięki komorom klimatycznym, symulującym zakres temperatur od -70ºC do +180ºC, pracownicy mogą testować urządzenia telekomunikacyjne również w ekstremalnych warunkach pogodowych. Unikalność krakowskiego laboratorium wyznacza również fakt, że dzięki zastosowanemu środowisku automatyzacji oraz systemowi zdalnych testów, jest wykorzystywane przez inne centra technologiczne Nokii na całym świecie w trybie 24 h. Pod koniec 2020 roku firma uruchomiła nowe laboratorium o powierzchni ponad 2 000 m², w którym testowana jest najnowocześniejsza technologia 5G, rozwijana w Nokii.

W oddziale pracują zespoły złożone z pracowników zarówno z 10 czy 20-letnim stażem oraz studenci i absolwenci kierunków IT. Tych ostatnich jest całkiem sporo, bo oddział dynamicznie się rozwija. W związku z tym firma organizuje płatne staże dla studentów, wakacyjne praktyki czy flagową Nokia Academy, czyli bezpłatne, kilkutygodniowe szkolenia skierowane do osób, które chciałyby rozpocząć przygodę z IT, teraz również w formacie online. Wielu praktykantów decyduje się kontynuować współpracę również w roku akademickim, bo dzięki elastycznym godzinom pracy mają możliwość połączenia studiów z pracą zawodową. Co więcej, studenci mogą wziąć udział w programie mentoringowym i skorzystać ze wsparcia specjalistów przy pisaniu swoich prac dyplomowych. Pomimo zmian, jakie nastąpiły na przestrzeni ostatniego roku, firma stara się wyjść naprzeciw rynkowym oczekiwaniom i być widoczna dla potencjalnych kandydatów również w sieci: udział w targach pracy, konferencjach czy organizacja Online Speed Recruitment. Wszystkie te działania sprawiają, że Centrum R&R Nokii w Krakowie w ciągu 10 lat swojego funkcjonowania czterokrotnie zwiększył liczbę pracowników, do ponad 1000 w bieżącym roku. Cały czas otwarta jest rekrutacja na wiele stanowisk – zaczynając od programistów czy testerów, a kończąc na kadrze menadżerskiej kierującej mniejszymi zespołami czy prowadzącej konkretne projekty inżynieryjne

Jedną z kluczowych wartości Nokii są jej pracownicy. Na przestrzeni ostatnich lat firma organizowała spotkania integracyjne, zarówno latem, jak i z okazji świąt bożonarodzeniowych, a także pikniki rodzinne, który cieszyły się ogromną popularnością głównie wśród dzieci. Ostatni rok, z racji swojej specyfiki i ograniczeń sprawił, że wiele aktywności zostało przeniesione do sieci. W Nokii zawsze duży nacisk kładło się na zachowaniu równowagi między pracą, a życiem prywatnym pracowników, co obecnie stało się jeszcze większym priorytetem. Zamknięcie w domach, brak kontaktów twarzą w twarz z zespołem i przełożonym spowodowały, że managerowie sami zaczęli narzucać sobie nowe standardy w pracy online: włączone kamery na spotkaniach, częstsze spotkania w mniejszych zespołach, ale również całej firmy, na warsztatach online kończąc. I tak z okazji Tłustego Czwartku pracownicy „wspólnie” wzięli udział w kulinarnych warsztatach smażenia pączków i faworków. W ostatnim czasie zostały zorganizowane również spotkania związane z profilaktyką raka. Kolejną prozdrowotną, ale mocno integracyjną inicjatywą jest „Go4it”, czyli cykl aktywności sportowych: od webinarów z trenerem personalnym i dietetykiem, po treningi biegowe ze sportowcami z Nokii, które czekają na swój start. Pracownicy będą mieli okazję dzielić się wiedzą i doświadczeniem, wymieniać się postępami i wspólnie motywować do aktywności fizycznej.

W ramach well-beingu, który w tym roku jest jednym z priorytetowych projektów, organizowane są wykłady i warsztaty na temat zdrowia psychicznego, radzenia sobie ze stresem czy rozpoznawania depresji. Dodatkowo zajęcia z jogi, medytacji i spotkania z psychologiem. Poza tym pracownikom przysługuje pakiet benefitów: prywatna opieka medyczna, karta lunch pass, karty podarunkowe na Dzień Dziecka i Mikołajki, dofinansowanie do żłobków i przedszkoli, pracowniczy program emerytalny oraz Tax Break, czyli możliwość skorzystania z ulgi podatkowej w przypadku pracy chronionej prawem autorskim.

Opublikowano w PL