Nokia Kraków

Historia firmy

Kim jesteśmy - historia firmy

W krakowskim Centrum R&D każdego dnia tworzymy rozwiązania, które są lub będą używane na całym świecie. Pracujemy nad technologiami telekomunikacyjnymi takim jak 2G – GSM, 3G – WCDMA oraz 4G – LTE, a także zajmujemy się procesem standaryzacji dla technologii 5G. A czym Nokia zajmowała się na początku swojego istnienia.

Co się wydarzyło 150 lat temu w południowo-zachodniej Finlandii?

Dokładnie 12 maja 1865 roku fiński górnik o nazwisku Fredrik Idestam, uruchomił fabrykę masy papierniczej. Przedsiębiorstwo zlokalizowano w południowo zachodniej części Finlandii, w malowniczym miasteczku o nazwie Tammerkoski Rapids.
Niespełna sześć lat później przedsiębiorca otwiera drugi młyn, który zlokalizowany nieopodal rzeki Nokianvirta, od której swój początek wzięła nazwa firmy – Nokia Ab.

Pierwsze logo firmy w niczym nie przypominało obecnego. Słowo „nokia” oznacza ciemne, futrzaste zwierzątko obecnienazywane Pine Martel (łasica).

Czy istnieje miasto o nazwie Nokia?

Firma zaczęła używać nazwy Nokia dopiero po przeniesieniu produkcji do miasta o tej samej nazwie. Ta niewielka miejscowość położona w regionie Pirkanmaa powstała dokładnie w tym samym roku co Nokia. Obecnie mieszka w niej około trzydzieści tysięcy osób.

Co ma kalosz do Nokii?

W roku 1898 Eduard Polon zakłada firmę Finnish Rubber Works, która stała się później częścią Nokii. Od tej pory fińska spółka wkracza na nowy rynek z produkcją gumowych elementów, opon oraz kaloszy. Branża ta okazała się strzałem w dziesiątkę. Firma wybudowała nowe fabryki, w których zainstalowane zostały najnowocześniejsze linie produkcyjne. Jednak pomimo sukcesów produkcja gumy nie trwała długo.

Nokia i jej związki
z elektryfikacją

Już w 1912 roku Nokia powołując Fińską Fabrykę Kabli postanowiła przejść kolejne przebranżowienie. Tym razem wybór padł na elektryfikacje fabryk oraz gospodarstw. Ten okres również możemy uznać za początek wejścia do branży telekomunikacyjnej, gdyż nowopowstała fabryka wytwarzała okablowanie do telegrafów i telefonów – wówczas jeszcze dość niszowych produktów.

Radio, komputer i telewizor

Lata 60 XX wieku wymusiły kolejną, dużą zmianę. W 1967 roku za sprawą połączenia fabryki masy papierowej z Fińskimi Zakładami Gumowymi i Fińską Fabryką Kabli powstała Nokia Corporations, w której istotnym elementem stał się dział elektroniczny. W portfolio firmy pojawiły się m.in. komputery MikroMikko czy radioodbiorniki z przeznaczeniem dla wojska. Rok 1979 przynosi koleją rewolucje – Nokia łączy się z innym fińskim producentem, firmą Salora tworząc tym samym spółkę joint venture Mobira Oy. Od tej pory konsumenci mogą nabyć telewizory z logo Nokii.

Pierwsza sieć komórkowa
i telefony

Niecałe 2 lata po wejściu na rynek telewizorów, w 1981 roku uruchomiono pierwszą sieć komórkową Nordic Mobile Telephone (NMT), która oferowała także roaming. Równolegle Nokia wypuściła Mobira Senator – swój pierwszy telefon samochodowy. Trzy lata później fiński producent wypuszcza model Nokia Mobira Talkman NMT450, który w niczym nie przypominał dzisiejszych smartfonów. Duża, czarna walizka połączona z tradycyjną słuchawką telefoniczną ważyła ponad 2kg, mimo to zdobyła wielu zwolenników. Nie mniej i tak był to sporo mniejszy telefon, niż pierwsza światowa komórka, która ważyła… aż 40kg


Mobira Cityman i GSM

W 1987 roku powstaje europejski standard GSM, w którym istotny udział ma Nokia. W tym samym roku fiński producent oferuje swój pierwszy poręczny telefon komórkowy – Mobira Cityman 900. W tym ważącym 760 gramów urządzeniu zastosowano monochromoatyczny ekran, który mógł wyświetlić kilka numerów. Z kosztującego równowartość dzisiejszych 4500 euro komórce, korzysta wiele znanych osób. Do historii przechodzi słynne zdjęcie z Michaiłem Gorbaczowem, który prowadzi rozmowę właśnie z tego modelu.

Nokia liderem rynku telefonów

Z biegiem lat Nokia wyrosła na giganta rynku telefonów. Któż z nas nie miał telefonu z logo Nokii? Do tej pory firma sprzedała ponad 400 milionów takich urządzeń. Telefony stawały się coraz mniejsze i oferowały coraz więcej funkcji. W 2015 roku fińska spółka postanowiła sprzedać za 7,2 mld dolarów dział sprzętowy Microsoft, by niespełna pół roku później w pierwszym kwartale 2016 roku przejąć za kwotę 16,6 mld dolarów francuskiego Alcatel Lucent, stając się tym samym największym na świecie dostawcą usług telekomunikacyjnych.

Nokia współcześnie

Zatrudniając na całym świecie ponad 104 000 specjalistów, Nokia jest światowym liderem w tworzeniu innowacyjnych technologii w sercu naszego połączonego świata. Napędzani przez badania i innowacje Nokia Bell Labs, służymy dostawcom usług komunikacyjnych, rządom, dużym przedsiębiorstwom oraz konsumentom najbardziej kompletnym portfolio produktów, usług i licencji w branży. Od infrastruktury umożliwiającej działanie 5G oraz internetu rzeczy, do rozwijających się aplikacji dla wirtualnej rzeczywistości i cyfrowego zdrowia, kształtujemy przyszłość technologii, aby przekształcić ludzkie doświadczenia.

Nokia Kraków

W 2000 roku powstało Krakowskie Centrum R&D. Zatrudniało wtedy 10 pracowników. W 2013 roku zatrudnialiśmy już ponad 500 osób. Obecnie zatrudniamy ponad 1000 osób i  jesteśmy największą instytucją badawczo-rozwojową w sektorze ICT w Polsce i wciąż poszukujemy nowych specjalistów.
Krakowskie Centrum Technologiczne Nokii pełni kluczową funkcję w globalnej strukturze firmy. Świadczą o tym liczby oraz ranga projektów prowadzonych przez nas w Krakowie. Jesteśmy jednym z trzech największych centrów technologicznych Nokii na świecie i jedną z dwóch jednostek firmy zajmujących się głównie rozwojem oprogramowania.

Nasi programiści uczestniczą zarówno w procesie wytwarzania produktów, jak i rozwoju technologii, począwszy od koncepcji aż po procesy wdrożenia. Są to projekty międzynarodowe, wymagające współpracy z oddziałami z najbardziej odległych zakątków świata.